Plugins - Shipping Locations Pro - en to de_DE translation catalogue (487 entries)

en: A`ana
de_DE: Ein `ana

en: Abkhazia
de_DE: Abchasien

en: Add
de_DE: Hinzufügen

en: Adélie Land
de_DE: Adélie-Land

en: Agalega Islands
de_DE: Agalega-Inseln

en: Ajaria
de_DE: Adjara

en: Al Batinah North
de_DE: Al Batinah Nord

en: Al Batinah South
de_DE: Al Batinah Süd

en: Al Bayda'
de_DE: Al Bayda\'

en: Al Dali'
de_DE: Al Dali\'

en: All states have been deleted successfully.
de_DE: Alle Zustände wurden erfolgreich gelöscht.

en: Almaty [City]
de_DE: Almaty [Stadt]

en: Amsterdam and Saint-Paul
de_DE: Amsterdam und Saint-Paul

en: An Nabaţīyah
de_DE: Ein Nabaţīyah

en: An Nuqat al Khams
de_DE: Ein Nuqat al Khams

en: Andaman and Nicobar Islands
de_DE: Andamanen und Nikobaren

en: Antique
de_DE: Antiquität

en: Antwerp
de_DE: Antwerpen

en: Ape
de_DE: Affe

en: Argentina/UK Claim
de_DE: Argentinien/UK-Anspruch

en: Arica and Parinacota
de_DE: Arica und Parinacota

en: Armed Forces (AA)
de_DE: Streitkräfte (AA)

en: Armed Forces (AE)
de_DE: Streitkräfte (AE)

en: Armed Forces (AP)
de_DE: Streitkräfte (AP)

en: As Suwaydā'
de_DE: Als Suwaydā'

en: Ascension
de_DE: Aufstieg

en: Ashgabat
de_DE: Aschgabat

en: Aswan
de_DE: Assuan

en: Australia Claim
de_DE: Australien Anspruch

en: Australian Capital Territory
de_DE: Australisches Hauptstadtterritorium

en: Azores
de_DE: Azoren

en: Baden-Wurttemberg
de_DE: Baden-Württemberg

en: Baghdad
de_DE: Bagdad

en: Baker Island
de_DE: Bakerinsel

en: Bath and North East Somerset
de_DE: Bath und North East Somerset

en: Bavaria
de_DE: Bayern

en: Bay
de_DE: Bucht

en: Bay of Plenty
de_DE: Bucht von Plenty

en: Belgrade
de_DE: Belgrad

en: Berry Islands
de_DE: Berry-Inseln

en: Biscay
de_DE: Biscaya

en: Bishkek
de_DE: Bischkek

en: Black Point
de_DE: Schwarzer Punkt

en: Black River
de_DE: Schwarzer Fluss

en: Blue Nile
de_DE: Blauer Nil

en: Borders
de_DE: Grenzen

en: British Columbia
de_DE: Britisch-Kolumbien

en: Brunei and Muara
de_DE: Brunei und Muara

en: Brussels
de_DE: Brüssel

en: Brčko District
de_DE: Bezirk Brčko

en: Buryat
de_DE: Burjatisch

en: Butaleja
de_DE: Aber die Regeln besagen, dass die Anweisung 10 zutrifft.

en: Cairo
de_DE: Kairo

en: California
de_DE: Kalifornien

en: Can Tho
de_DE: Kann Tho

en: Canaries
de_DE: Kanarienvögel

en: Canton
de_DE: Kanton

en: Capital
de_DE: Hauptstadt

en: Carinthia
de_DE: Kärnten

en: Cascade
de_DE: Kaskade

en: Cascades
de_DE: Kaskaden

en: Castel
de_DE: Schloss

en: Cat Island
de_DE: Katzeninsel

en: Cavite
de_DE: text zur Übersetzung: Cavite

en: Central
de_DE: Zentral

en: Central Abaco
de_DE: Zentralabaco

en: Central Andros
de_DE: Zentral-Andros

en: Central Banat
de_DE: Zentralbanat

en: Central Darfur
de_DE: Zentral-Darfur

en: Central Eleuthera
de_DE: Zentral-Eleuthera

en: Central Equatoria
de_DE: Zentraläquatoria

en: Central Finland
de_DE: Mittelfinnland

en: Central Jutland
de_DE: Zentral-Jütland

en: Central Ostrobothnia
de_DE: Zentral-Ostrobothnien

en: Central River
de_DE: Zentraler Fluss

en: Central and Western
de_DE: Zentral und Westlich

en: Centre
de_DE: Zentrum

en: Centre Est
de_DE: Zentrum Ost

en: Centre Nord
de_DE: Zentrum Nord

en: Centre Ouest
de_DE: Zentrum West

en: Centre Sud
de_DE: Zentrum Süden

en: Chaharmahal and Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)
de_DE: Chaharmahal und Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)

en: Chechnya
de_DE: Tschetschenien

en: Chernivtsi
de_DE: Czernowitz

en: Chile Claim
de_DE: Chile Forderung

en: Chile/UK Claim
de_DE: Chile/UK-Anspruch

en: Chile/UK/Argentina Claim
de_DE: Chile/UK/Argentina-Anspruch

en: Chin
de_DE: Kinn

en: Chuvash
de_DE: Tschuwasch

en: City of Freeport
de_DE: Stadt Freeport

en: Clipperton Island
de_DE: Clipperton-Insel

en: Coast
de_DE: Küste

en: Colonia
de_DE: Köln

en: Colón
de_DE: Kolumbus

en: Commune
de_DE: Kommune

en: Community
de_DE: Gemeinschaft

en: Como
de_DE: Wie

en: Constantine
de_DE: Konstantin

en: Copperbelt
de_DE: Kupfergürtel

en: Cork
de_DE: Kork

en: Council
de_DE: Rat

en: Country
de_DE: Land

en: County
de_DE: Landkreis

en: Crimea
de_DE: Krim

en: Crooked Island
de_DE: Schiefe Insel

en: Cross River
de_DE: Kreuzfluss

en: Crozet Archipelago
de_DE: Crozet-Archipel

en: Daman and Diu
de_DE: Daman und Diu

en: Damascus
de_DE: Damaskus

en: Danube
de_DE: Donau

en: Department
de_DE: Abteilung

en: Dependencias Federales
de_DE: Verwaltungseinheiten der Föderation

en: Dependency
de_DE: Abhängigkeit

en: Dinagat Islands
de_DE: Dinagat-Inseln

en: District
de_DE: Bezirk

en: District Of Columbia
de_DE: Distrikt von Columbia

en: Djibouti
de_DE: Dschibuti

en: Durazno
de_DE: Pfirsich

en: East Azarbaijan (آذربایجان شرقی)
de_DE: Ostaserbaidschan (آذربایجان شرقی)

en: East Berbice-Corentyne
de_DE: Ost-Berbice-Corentyne

en: East Darfur
de_DE: Ost-Darfur

en: East End
de_DE: Ost End

en: East Equatoria
de_DE: Ost-Äquatoria

en: East Flanders
de_DE: Ostflandern

en: East Grand Bahama
de_DE: Ost-Grand-Bahama

en: East Kazakhstan
de_DE: Ostkasachstan

en: East New Britain
de_DE: Ostneubritannien

en: East Sepik
de_DE: Ost-Sepik

en: East Sussex
de_DE: Ost-Sussex

en: Eastern
de_DE: Östlich

en: Eastern Cape
de_DE: Östliche Kap

en: Eastern Highlands
de_DE: Östliche Highlands

en: Eastern Samar
de_DE: Östliches Samar

en: Emirate
de_DE: Emirat

en: English River
de_DE: Englischer Fluss

en: Entity
de_DE: Entität

en: Essequibo Islands-West Demerara
de_DE: Essequibo-Inseln-West Demerara

en: Everywhere Else
de_DE: Überall sonst

en: Federation of Bosnia and Herzegovina
de_DE: Föderation von Bosnien und Herzegowina

en: Fier
de_DE: Wild

en: Flemish Brabant
de_DE: Flämisch-Brabant

en: Force require states
de_DE: Kraft erfordert Staaten

en: Forest
de_DE: Wald

en: Form submission error - State not added.
de_DE: Formularübermittlungsfehler - Status nicht hinzugefügt.

en: France Claim
de_DE: Frankreich Anspruch

en: Free State
de_DE: Freistaat

en: Gambela Peoples
de_DE: Gambela-Völker

en: Geneva
de_DE: Genf

en: Genova
de_DE: Genua

en: Gilbert Islands
de_DE: Gilbert-Inseln

en: Golestan (گلستان)
de_DE: Golestan (Golestan)

en: Governate
de_DE: Verwalten

en: Governorate
de_DE: Regierung

en: Gracias a Dios
de_DE: Danke Gott

en: Grand Bassa
de_DE: Groß-Bassa

en: Grand Cape Mount
de_DE: Großem Capemount

en: Grand Cay
de_DE: Großes Cay

en: Grand Kru
de_DE: Groß Kru

en: Grand Port
de_DE: Großer Hafen

en: Grande Comore
de_DE: Große Komoren

en: Greater
de_DE: Größer

en: Greater Accra
de_DE: Großraum Accra

en: Greater London
de_DE: Großraum London

en: Greater Manchester
de_DE: Großraum Manchester

en: Green Turtle Cay
de_DE: Grüne Schildkröteninsel

en: Grenadines
de_DE: Grenadinen

en: Group
de_DE: Gruppe

en: Gulf
de_DE: Golf

en: Hamilton municipality
de_DE: Hamilton Gemeinde

en: Hanover
de_DE: Hannover

en: Independencia
de_DE: Unabhängigkeit

en: Ingush
de_DE: Ingusch

en: Inner Mongolia / 內蒙古
de_DE: Innere Mongolei / 內蒙古

en: Islamabad Capital Territory
de_DE: Islamabad Hauptstadtterritorium

en: Island
de_DE: Insel

en: Island Harbour
de_DE: Inselhafen

en: Islands
de_DE: Inseln

en: Isle of Anglesey
de_DE: Insel Anglesey

en: Isles of Scilly
de_DE: Inseln von Scilly

en: Jammu and Kashmir
de_DE: Jammu und Kashmir

en: Jilin / 吉林
de_DE: Wörtlicher Text zu übersetzen: Jilin / 吉林

en: Kamchatka
de_DE: Kamtschatka

en: Karachay-Cherkess
de_DE: Karatschai-Tscherkess

en: Kemerovo
de_DE: Kemerowo

en: Khachmaz
de_DE: Translation to German: Khachmaz

en: Khartoum
de_DE: Khartum

en: Kiev
de_DE: Kiew

en: Kiev City
de_DE: Kiew Stadt

en: Kigali City
de_DE: Stadt Kigali

en: Kilimanjaro
de_DE: Kilimandscharo

en: Kingdom
de_DE: Königreich

en: Kingman Reef
de_DE: Kingmanriff

en: Kohgiluyeh and BoyerAhmad (کهگیلوییه و بویراحمد)
de_DE: Kohgiluyeh und BoyerAhmad (کهگیلوییه و بویراحمد)

en: Kuyavian-Pomeranian
de_DE: Kujawien-Pommern

en: La Digue and Inner Islands
de_DE: La Digue und Inner Islands

en: Laayoune
de_DE: Laâyoune

en: Lagunes
de_DE: Lagunen

en: Lakes
de_DE: Seen

en: Learn More
de_DE: Mehr erfahren

en: Leeward Islands
de_DE: Inseln unter dem Winde

en: Lesser
de_DE: Geringerer

en: Libertador General Bernardo O'Higgins
de_DE: Libertador General Bernardo O\'Higgins

en: Line Islands
de_DE: Linieninseln

en: Littoral
de_DE: Küsten-

en: Long An
de_DE: Lange Ein

en: Lower Austria
de_DE: Niederösterreich

en: Lower River
de_DE: Unterer Fluss

en: Lower Saxony
de_DE: Niedersachsen

en: Lower Silesia
de_DE: Niederschlesien

en: Luxembourg
de_DE: Luxemburg

en: Male
de_DE: Männlich

en: Manage Locations
de_DE: Verwalte Standorte

en: Mannar
de_DE: Männer

en: Maputo [city]
de_DE: Maputo [Stadt]

en: Maritime
de_DE: Maritim

en: Marquesas Islands
de_DE: Marquesas-Inseln

en: Mavrovo and Rostuša
de_DE: Mavrovo und Rostuša

en: Mecklenburg-West Pomerania
de_DE: Mecklenburg-Vorpommern

en: Middle
de_DE: Mitte

en: Midway Islands
de_DE: Midway-Inseln

en: Minsk City
de_DE: Minsk Stadt

en: Mogilev
de_DE: Mogilew

en: Moore's Island
de_DE: Moore"s Island

en: Mordovia
de_DE: Mordowien

en: Moscow City
de_DE: Moskau Stadt

en: Mount Lebanon
de_DE: Libanonberg

en: Mountain Province
de_DE: Bergprovinz

en: Moyen-Chari
de_DE: Mittel-Chari

en: Municipalidad Metropolitana de Lima
de_DE: Metropolitanische Stadtverwaltung von Lima

en: Municipality
de_DE: Gemeinde

en: Mykolayiv
de_DE: Mykolajiw

en: National Capital District
de_DE: Nationales Hauptstadtgebiet

en: Navassa Island
de_DE: Navassa-Insel

en: New Brunswick
de_DE: Neubraunschweig

en: New Hampshire
de_DE: Neu-Hampshire

en: New Ireland
de_DE: Neuirland

en: New Mexico
de_DE: Neues Mexiko

en: New Providence
de_DE: Neue Providence

en: New South Wales
de_DE: Neusüdwales

en: New Taipei
de_DE: Neu-Taipeh

en: New Valley
de_DE: Neues Tal

en: New Zealand Claim
de_DE: Neuseeland Anspruch

en: Newfoundland and Labrador
de_DE: Neufundland und Labrador

en: Nicosia
de_DE: Nikosia

en: No states available
de_DE: Keine Staaten verfügbar

en: No states available.
de_DE: Keine Staaten verfügbar.

en: Nonce verification failed.
de_DE: Nonce-Überprüfung fehlgeschlagen.

en: North
de_DE: Nord

en: North Abaco
de_DE: Nordabaco

en: North Andros
de_DE: Nord-Andros

en: North Ayrshire
de_DE: Nord-Ayrshire

en: North Bahr-al-Ghazal
de_DE: Nord-Bahr-al-Ghazal

en: North Banat
de_DE: Nord-Banat

en: North Bank
de_DE: Nordufer

en: North Bačka
de_DE: Nord-Bačka

en: North Carolina
de_DE: Nordkarolina

en: North Dakota
de_DE: Nord-Dakota

en: North Darfur
de_DE: Nord-Darfur

en: North East
de_DE: Nordost

en: North Eleuthera
de_DE: Nord-Eleuthera

en: North Hill
de_DE: Nordhügel

en: North Jutland
de_DE: Nordjütland

en: North Karelia
de_DE: Nordkarelien

en: North Kazakhstan
de_DE: Nordkasachstan

en: North Khorasan (خراسان شمالی)
de_DE: Nord-Chorasan (خراسان شمالی)

en: North Kordofan
de_DE: Nord-Kordofan

en: North Lanarkshire
de_DE: Nord-Lanarkshire

en: North Lebanon
de_DE: Nordlibanon

en: North Nouakchott
de_DE: Nord-Nouakchott

en: North Ossetia
de_DE: Nordossetien

en: North Ostrobothnia
de_DE: Nordösterbotten

en: North Rhine-Westphalia
de_DE: Nordrhein-Westfalen

en: North Savo
de_DE: Nord Savo

en: North Side
de_DE: Nordseite

en: North Sinai
de_DE: Nord-Sinai

en: North Somerset
de_DE: Nord-Somerset

en: North West
de_DE: Nordwest

en: North-East
de_DE: Nord-Ost

en: North-West
de_DE: Nord-West

en: North-Western
de_DE: Nordwestlich

en: Northern
de_DE: Nördlich

en: Northern Cape
de_DE: Nordkap

en: Northern Islands
de_DE: Nordinseln

en: Northern Samar
de_DE: Nord-Samar

en: Northern Territory
de_DE: Nordterritorium

en: Northland
de_DE: Nordland

en: Northland East
de_DE: Nordland Ost

en: Northland West
de_DE: Nordland West

en: Northumberland
de_DE: Nordumberland

en: Northwest Territories
de_DE: Nordwest-Territorien

en: Norway Claim
de_DE: Norway Anspruch

en: Notio Aigaio
de_DE: Nicht übersetzen.

en: Novgorod
de_DE: Nowgorod

en: Occidental Mindoro
de_DE: Okzidental Mindoro

en: Occitanie
de_DE: Okzitanien

en: Ogre
de_DE: Oger

en: Osh [City]
de_DE: Osh [Stadt]

en: Outer Islands
de_DE: Äußere Inseln

en: Palmyra Atoll
de_DE: Palmyra-Atoll

en: Parish
de_DE: Pfarrei

en: Pemba North
de_DE: Pemba Nord

en: Penal/Debe
de_DE: Straf/Debe

en: Perm'
de_DE: Perm\'

en: Phoenix Islands
de_DE: Phoenix-Inseln

en: Port of Spain
de_DE: Hafen von Spanien

en: Prefecture
de_DE: Präfektur

en: Presidente Hayes
de_DE: Präsident Hayes

en: Prince Edward Island
de_DE: Prinz Edward Island

en: Province
de_DE: Provinz

en: Ragged Island
de_DE: Zerlumpte Insel

en: Red Sea
de_DE: Rotes Meer

en: Region Code
de_DE: Regionscode

en: Region Name
de_DE: Regionsname

en: Region(s)
de_DE: Region(en)

en: Regions of Republican Subordination
de_DE: Regionen der republikanischen Unterordnung

en: Región Autónoma del Caribe Norte
de_DE: Región Autónoma del Karibik Nord

en: Región Autónoma del Caribe Sur
de_DE: Region Autonome der Südkaribik

en: Rennell and Bellona
de_DE: Rennell und Bellona

en: Rest of the World
de_DE: Rest der Welt

en: Rhineland-Palatinate
de_DE: Rheinland-Pfalz

en: River Gee
de_DE: Fluss Gee

en: River Nile
de_DE: Fluss Nil

en: Rivers
de_DE: Flüsse

en: Rivne
de_DE: Riwne

en: Saint Andrew
de_DE: Sankt Andreas

en: Saint Ann
de_DE: Heilige Anna

en: Saint Anthony
de_DE: Sankt Anthony

en: Saint Croix
de_DE: Heiliger Kreuz

en: Saint David
de_DE: Heiliger David

en: Saint Elizabeth
de_DE: Heilige Elisabeth

en: Saint George
de_DE: Sankt Georg

en: Saint George municipality
de_DE: St.-Georg-Gemeinde

en: Saint George's
de_DE: Sankt Georg"s

en: Saint Helena
de_DE: Sankt Helena

en: Saint James
de_DE: Der Heilige Jakobus

en: Saint James Windward
de_DE: Sankt James Windward

en: Saint John
de_DE: Sankt John

en: Saint John Capisterre
de_DE: Sankt Johannes Capisterre

en: Saint Joseph
de_DE: Sankt Joseph

en: Saint Lucy
de_DE: Heilige Lucia

en: Saint Luke
de_DE: Sankt Lukas

en: Saint Mark
de_DE: Heiliger Markus

en: Saint Martin
de_DE: St. Martin

en: Saint Mary
de_DE: Sankt Maria

en: Saint Mary Cayon
de_DE: Sankt Maria Cayon

en: Saint Michael
de_DE: Heiliger Michael

en: Saint Patrick
de_DE: Heiliger Patrick

en: Saint Paul
de_DE: Sankt Paul

en: Saint Paul Capisterre
de_DE: Sankt Paul Capisterre

en: Saint Paul Charlestown
de_DE: Sankt Paul Charlestown

en: Saint Peter
de_DE: Sankt Peter

en: Saint Peter Basseterre
de_DE: Sankt Peter Basseterre

en: Saint Peter Port
de_DE: Sankt Peter Port

en: Saint Petersburg City
de_DE: Sankt Petersburg Stadt

en: Saint Philip
de_DE: Sankt Philipp

en: Saint Saviour
de_DE: Sankt Erlöser

en: Saint Thomas
de_DE: Sankt Thomas

en: Saint Thomas Middle Island
de_DE: Sankt Thomas Middle Island

en: San`a' [City]
de_DE: San`a' [Stadt]

en: Santiago de Cuba
de_DE: Santiago de Kuba

en: Savannah
de_DE: Savanne

en: Saxony
de_DE: Sachsen

en: Saxony-Anhalt
de_DE: Sachsen-Anhalt

en: Serb Republic
de_DE: Serbische Republik

en: Settings
de_DE: Einstellungen

en: Sevastopol' City
de_DE: Wörtlicher Text zu übersetzen: Sewastopol' Stadt

en: Shipping Locations
de_DE: Versandorte

en: Shipping Method(s)
de_DE: Versandmethode(n)

en: Shumen
de_DE: Schumen

en: Silesian
de_DE: Schlesisch

en: Sistan and Baluchestan (سیستان و بلوچستان)
de_DE: Sistan und Balutschestan (سیستان و بلوچستان)

en: Sister Islands
de_DE: Schwesterinseln

en: Smolyan
de_DE: Smoljan

en: South Abaco
de_DE: Südabaco

en: South Andros
de_DE: Süd-Andros

en: South Australia
de_DE: Südaustralien

en: South Ayrshire
de_DE: Süd-Ayrshire

en: South Banat
de_DE: Süd Banat

en: South Bačka
de_DE: Süd Bačka

en: South Cotabato
de_DE: Süd-Cotabato

en: South Dakota
de_DE: Süd-Dakota

en: South Darfur
de_DE: Süd-Darfur

en: South Denmark
de_DE: Süd-Dänemark

en: South East
de_DE: Südost

en: South Eastern
de_DE: Südöstlich

en: South Eleuthera
de_DE: Süd-Eleuthera

en: South Gloucestershire
de_DE: Süd-Gloucestershire

en: South Karelia
de_DE: Südkarelien

en: South Kazakhstan
de_DE: Südkasachstan

en: South Khorasan (خراسان جنوبی)
de_DE: Südkhorasan (خراسان جنوبی)

en: South Kordofan
de_DE: Süd-Kordofan

en: South Lebanon
de_DE: Südlibanon

en: South Ostrobothnia
de_DE: Südösterbotten

en: South Savo
de_DE: Süd-Savo

en: South Sinai
de_DE: Süd-Sinai

en: South West
de_DE: Südwest

en: South Yorkshire
de_DE: Süd-Yorkshire

en: Southern
de_DE: Südlich

en: Southern Highlands
de_DE: Südliches Hochland

en: Southern Leyte
de_DE: Südliches Leyte

en: Southern Nations, Nationalities and Peoples
de_DE: Südliche Nationen, Nationalitäten und Völker

en: Southern Nouakchott
de_DE: Südliches Nouakchott

en: Southern Peninsula
de_DE: Südliche Halbinsel

en: Southland
de_DE: Südland

en: Southwest Finland
de_DE: Südwestfinnland

en: Spanish Wells
de_DE: Spanisch Wells

en: State
de_DE: Staat

en: State Code already added. Please enter a unique State Code.
de_DE: Bundeslandcode bereits hinzugefügt. Bitte geben Sie einen eindeutigen Bundeslandcode ein.

en: State Code cannot be empty. Please enter State Code.
de_DE: Staatskode darf nicht leer sein. Bitte geben Sie den Staatskode ein.

en: State Name
de_DE: Staatlicher Name

en: State Name cannot be empty. Please enter State Name.
de_DE: Staatsname darf nicht leer sein. Bitte geben Sie den Staatsnamen ein.

en: State code
de_DE: Staatscode

en: State has been added successfully.
de_DE: Der Status wurde erfolgreich hinzugefügt.

en: State has been deleted successfully.
de_DE: Der Zustand wurde erfolgreich gelöscht.

en: Stavropol'
de_DE: Stawropol'

en: Stoney Ground
de_DE: Steiniger Boden

en: Styria
de_DE: Steiermark

en: Subdivision
de_DE: Unterteilung

en: Subject
de_DE: Betreff

en: Table 1: Security check failed.
de_DE: Tabelle 1: Sicherheitsüberprüfung fehlgeschlagen.

en: Table 2: Security check failed.
de_DE: Tabelle 2: Sicherheitsüberprüfung fehlgeschlagen.

en: Table 3: Security check failed.
de_DE: Tabelle 3: Sicherheitsprüfung fehlgeschlagen.

en: Taipei
de_DE: Taipe

en: Tampere Region
de_DE: Region Tampere

en: Tana River
de_DE: Tana-Fluss

en: Tashkent
de_DE: Taschkent

en: Tasmania
de_DE: Tasmanien

en: Tbilisi
de_DE: Tiflis

en: Tehran (تهران)
de_DE: Teheran (تهران)

en: Territory
de_DE: Territorium

en: The Farrington
de_DE: Der Farrington

en: The Quarter (including Rey Hill)
de_DE: Das Viertel (einschließlich Rey Hill)

en: The Valley (including Upper & South Valley)
de_DE: Das Tal (einschließlich Oberes & Südliches Tal)

en: Thuringia
de_DE: Thüringen

en: Ticino
de_DE: Tessin

en: Torino
de_DE: Turin

en: Transcarpathia
de_DE: Transkarpatien

en: Treinta y Tres
de_DE: Dreiunddreißig

en: Tuamotu and Gambier Islands
de_DE: Tuamotu und Gambier-Inseln

en: Tubuai Islands
de_DE: Tubuai-Inseln

en: Tyne &amp; Wear
de_DE: Tyne & Wear

en: Tyrol
de_DE: Tirol

[ctx: US state of Georgia]
en: Georgia
de_DE: Georgien

en: United Kingdom Claim
de_DE: Vereinigtes Königreich Anspruch

en: Unity
de_DE: Einheit

en: Upper Austria
de_DE: Oberösterreich

en: Upper Demerara-Berbice
de_DE: Oberer Demerara-Berbice

en: Upper Nile
de_DE: Oberer Nil

en: Upper River
de_DE: Oberer Fluss

en: Upper West
de_DE: Oberes West

en: Vienna
de_DE: Wien

en: Vientiane [prefecture]
de_DE: Vientiane [Präfektur]

en: Voivodship
de_DE: Woiwodschaft

en: Volgograd
de_DE: Wolgograd

en: Walloon Brabant
de_DE: Wallonisch Brabant

en: Warmia-Masurian
de_DE: Warmińsko-Mazurskie

en: Wasit
de_DE: War es

en: West Azarbaijan (آذربایجان غربی)
de_DE: West-Azarbaijan (آذربایجان غربی)

en: West Bank
de_DE: Westjordanland

en: West Bengal
de_DE: Westbengalen

en: West Coast
de_DE: Westküste

en: West Darfur
de_DE: West-Darfur

en: West End (including Long Bay)
de_DE: West End (einschließlich Long Bay)

en: West Equatoria
de_DE: West-Äquatoria

en: West Flanders
de_DE: Westflandern

en: West Kazakhstan
de_DE: Westkasachstan

en: West Pomeranian
de_DE: Westpommern

en: Western
de_DE: Westlich

en: Western Australia
de_DE: Westliches Australien

en: Western Cape
de_DE: Westkap

en: Western Fjords
de_DE: Westfjorde

en: Western Highlands
de_DE: Westliche Highlands

en: Western Isles
de_DE: Äußere Hebriden

en: Western North
de_DE: Westlich Nord

en: White Nile
de_DE: Weißer Nil

en: Windward Islands
de_DE: Inseln über dem Winde

en: Yamal-Nenets
de_DE: Jamal-Nenzen

en: Yevrey
de_DE: Jude

en: Yukon Territory
de_DE: Yukon-Territorium

en: Zanzibar North
de_DE: Sansibar Nord

en: Zanzibar South
de_DE: Sansibar Süd

en: Zanzibar West
de_DE: Sansibar West

en: Zone Name
de_DE: Zonenname

en: `Adan
de_DE: adan

en: `Ali Sabieh
de_DE: ali Sabieh

en: state
de_DE: staat

en: states
de_DE: staaten
