Plugins - Shipping Locations Pro - en to fr_FR translation catalogue (489 entries)

en: `Ali Sabieh
fr_FR: ali Sabieh

en: `Asīr
fr_FR: asīr

en: Abkhazia
fr_FR: Abkhazie

en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Adélie Land
fr_FR: Terre Adélie

en: Aerodrom
fr_FR: Aérodrome

en: Agalega Islands
fr_FR: Îles Agalega

en: Agrigento
fr_FR: Agrigente

en: Al Batinah North
fr_FR: Al Batinah Nord

en: Al Bayda'
fr_FR: Al Bayda\'

en: Al Dali'
fr_FR: Al Dali"'

en: Alexandria
fr_FR: Alexandrie

en: All states have been deleted successfully.
fr_FR: Tous les états ont été supprimés avec succès.

en: Almaty [City]
fr_FR: Almaty [Ville]

en: Amsterdam and Saint-Paul
fr_FR: Amsterdam et Saint-Paul

en: An Nuqat al Khams
fr_FR: Un Nuqat al Khams

en: Andaman and Nicobar Islands
fr_FR: Îles Andaman et Nicobar

en: Antwerp
fr_FR: Anvers

en: Aosta
fr_FR: Aoste

en: Ape
fr_FR: Singe

en: Argentina/UK Claim
fr_FR: Réclamation Argentine/Royaume-Uni

en: Arica and Parinacota
fr_FR: Arica et Parinacota

en: Armed Forces (AA)
fr_FR: Forces armées (AA)

en: Armed Forces (AE)
fr_FR: Forces armées (AE)

en: Armed Forces (AP)
fr_FR: Forces armées (AP)

en: As Suwaydā'
fr_FR: Tel qu'écrit : As Suwaydā'

en: Ashgabat
fr_FR: Achgabat

en: Atlántico
fr_FR: Atlantique

en: Atlántida
fr_FR: Atlantide

en: Australia Claim
fr_FR: Australie Réclamation

en: Australian Capital Territory
fr_FR: Territoire de la capitale australienne

en: Azores
fr_FR: Açores

en: Baden-Wurttemberg
fr_FR: Bade-Wurtemberg

en: Baghdad
fr_FR: Bagdad

en: Baker Island
fr_FR: Île Baker

en: Barcelona
fr_FR: Barcelone

en: Basel-Landschaft
fr_FR: Bâle-Campagne

en: Basel-Stadt
fr_FR: Bâle-Ville

en: Bashkortostan
fr_FR: Bachkortostan

en: Bath and North East Somerset
fr_FR: Bath et North East Somerset

en: Bavaria
fr_FR: Bavière

en: Bay
fr_FR: Baie

en: Bay of Plenty
fr_FR: Baie de l'Abondance

en: Beirut
fr_FR: Beyrouth

en: Berry Islands
fr_FR: Îles Berry

en: Biscay
fr_FR: Biscaye

en: Bishkek
fr_FR: Bichkek

en: Black Point
fr_FR: Point Noir

en: Black River
fr_FR: Rivière Noire

en: Blowing Point
fr_FR: Point Blowing

en: Blue Nile
fr_FR: Nil Bleu

en: Bologna
fr_FR: Bologne

en: Borders
fr_FR: Frontières

en: British Columbia
fr_FR: Colombie-Britannique

en: Brunei and Muara
fr_FR: Brunei et Muara

en: Brussels
fr_FR: Bruxelles

en: Brčko District
fr_FR: District de Brčko

en: Buryat
fr_FR: Bouriatie

en: Buyende
fr_FR: Acheter

en: Cairo
fr_FR: Le Caire

en: California
fr_FR: Californie

en: Carinthia
fr_FR: Carinthie

en: Cat Island
fr_FR: Île aux Chats

en: Central Abaco
fr_FR: Abaco Central

en: Central and Western
fr_FR: Central et Western

en: Central Andros
fr_FR: Andros central

en: Central Banat
fr_FR: Banat central

en: Central Darfur
fr_FR: Darfour central

en: Central Equatoria
fr_FR: Équatoria-Centrale

en: Central Finland
fr_FR: Finlande centrale

en: Central Jutland
fr_FR: Jutland central

en: Central Ostrobothnia
fr_FR: Ostrobotnie centrale

en: Central River
fr_FR: Rivière Centrale

en: Cesar
fr_FR: César

en: Chaharmahal and Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)
fr_FR: Chaharmahal et Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)

en: Chile Claim
fr_FR: Réclamation du Chili

en: Chile/UK Claim
fr_FR: Chili/Royaume-Uni Réclamation

en: Chile/UK/Argentina Claim
fr_FR: Chili/Royaume-Uni/Argentine Revendication

en: Christ Church Nichola Town
fr_FR: Église du Christ Nichola Town

en: City of Freeport
fr_FR: Ville de Freeport

en: Ciudad de México
fr_FR: Ville de Mexico

en: Clipperton Island
fr_FR: Île de Clipperton

en: Coast
fr_FR: Côte

en: Community
fr_FR: Communauté

en: Compostela Valley
fr_FR: Vallée de Compostela

en: Cordillera
fr_FR: Cordillère

en: Cork
fr_FR: Liège

en: Cornwall
fr_FR: Cornouailles

en: Council
fr_FR: Conseil

en: Country
fr_FR: Pays

en: County
fr_FR: Comté

en: Crimea
fr_FR: Crimée

en: Crooked Island
fr_FR: Île Crooked

en: Cross River
fr_FR: Croix rivière

en: Crozet Archipelago
fr_FR: Archipel Crozet

en: Culebra
fr_FR: Serpent

en: Dadra and Nagar Haveli
fr_FR: Dadra et Nagar Haveli

en: Daman and Diu
fr_FR: Daman et Diu

en: Damascus
fr_FR: Damas

en: Damietta
fr_FR: Damiette

en: Debar
fr_FR: Débarquer

en: Department
fr_FR: Département

en: Dependency
fr_FR: Dépendance

en: Dinagat Islands
fr_FR: Îles Dinagat

en: Distrito Federal
fr_FR: District fédéral

en: Dumfries and Galloway
fr_FR: Dumfries et Galloway

en: Dushanbe
fr_FR: Douchanbé

en: East Azarbaijan (آذربایجان شرقی)
fr_FR: Est-Azarbaïdjan (آذربایجان شرقی)

en: East Darfur
fr_FR: Est-Darfour

en: East Equatoria
fr_FR: Équatoria-Orientale

en: East Flanders
fr_FR: Flandre orientale

en: East Kazakhstan
fr_FR: Est Kazakhstan

en: East New Britain
fr_FR: Nouvelle-Bretagne orientale

en: East Riding of Yorkshire
fr_FR: East Riding du Yorkshire

en: Eastern
fr_FR: Oriental

en: Eastern Cape
fr_FR: Cap-Oriental

en: Eastern Highlands
fr_FR: Hautes Terres de l'Est

en: Eastern Samar
fr_FR: Samar oriental

en: Elementor Connector
fr_FR: Connecteur Elementor

en: Emirate
fr_FR: Émirat

en: English River
fr_FR: Rivière anglaise

en: Entity
fr_FR: Entité

en: Essequibo Islands-West Demerara
fr_FR: Îles d'Essequibo-Demerara Ouest

en: Estado de México
fr_FR: État du Mexique

en: Everywhere Else
fr_FR: Partout ailleurs

en: Fa`asaleleaga
fr_FR: Fa`saleleaga

en: Famagusta
fr_FR: Famagouste

en: Federation of Bosnia and Herzegovina
fr_FR: Fédération de Bosnie-Herzégovine

en: Flemish Brabant
fr_FR: Brabant flamand

en: Flores
fr_FR: Fleurs

en: Florida
fr_FR: Floride

en: Force require states
fr_FR: Force nécessitent des états

en: Forest
fr_FR: Forêt

en: Form submission error - State not added.
fr_FR: Erreur de soumission du formulaire - État non ajouté.

en: France Claim
fr_FR: Réclamation de la France

en: Free State
fr_FR: État libre

en: Gambela Peoples
fr_FR: Peuples de Gambela

en: Geneva
fr_FR: Genève

en: Gilbert Islands
fr_FR: Îles Gilbert

en: Golestan (گلستان)
fr_FR: Golestan (Golestan)

en: Governate
fr_FR: Gouvernez

en: Governorate
fr_FR: Gouvernorat

en: Gracias a Dios
fr_FR: Merci Dieu

en: Granada
fr_FR: Grenade

en: Greater
fr_FR: Plus grand

en: Greater Accra
fr_FR: Grande Accra

en: Greater London
fr_FR: Grand Londres

en: Greater Manchester
fr_FR: Grand Manchester

en: Group
fr_FR: Groupe

en: Gulf
fr_FR: Golfe

en: Haifa
fr_FR: Haïfa

en: Hamburg
fr_FR: Hambourg

en: Hamgyŏng-namdo
fr_FR: ---

en: Hamilton municipality
fr_FR: Municipalité de Hamilton

en: Hanover
fr_FR: Hanovre

en: Harari People
fr_FR: Peuple Harari

en: Harbour Island
fr_FR: Île Harbour

en: Hawke’s Bay
fr_FR: Baie de Hawke

en: Howland Island
fr_FR: Île Howland

en: Independencia
fr_FR: Indépendance

en: Ingush
fr_FR: Ingouch

en: Inner Mongolia / 內蒙古
fr_FR: Mongolie intérieure / 內蒙古

en: Isfahan (اصفهان)
fr_FR: Ispahan (اصفهان)

en: Islamabad Capital Territory
fr_FR: Territoire de la capitale Islamabad

en: Island
fr_FR: Île

en: Island Harbour
fr_FR: Île Harbour

en: Islands
fr_FR: Îles

en: Islas de la Bahía
fr_FR: Îles de la Baie

en: Isle of Anglesey
fr_FR: Île d'Anglesey

en: Isle of Wight
fr_FR: Île de Wight

en: Isles of Scilly
fr_FR: Îles Scilly

en: Ismailia
fr_FR: Ismaïlia

en: Jarvis Island
fr_FR: Île Jarvis

en: Jerusalem
fr_FR: Jérusalem

en: Kiev City
fr_FR: Ville de Kiev

en: Kigali City
fr_FR: Ville de Kigali

en: Kingdom
fr_FR: Royaume

en: Kingman Reef
fr_FR: Récif Kingman

en: Kirkuk
fr_FR: Kirkouk

en: Kohgiluyeh and BoyerAhmad (کهگیلوییه و بویراحمد)
fr_FR: Kohgiluyeh et BoyerAhmad (کهگیلوییه و بویراحمد)

en: Kowloon City
fr_FR: Ville de Kowloon

en: Kurgan
fr_FR: Kourgane

en: Kuyavian-Pomeranian
fr_FR: Kuyavian-Poméranien

en: La Digue and Inner Islands
fr_FR: La Digue et les îles intérieures

en: La Unión
fr_FR: La Union

en: Lakes
fr_FR: Lacs

en: Lapland
fr_FR: Laponie

en: Las Tunas
fr_FR: Les Tunas

en: Learn More
fr_FR: En savoir plus

en: Leeward Islands
fr_FR: Îles Sous-le-Vent

en: Lesser
fr_FR: Moins

en: Liege
fr_FR: Liège

en: Line Islands
fr_FR: Îles de la Ligne

en: Litoral
fr_FR: Littoral

en: Los Lagos
fr_FR: Les lacs

en: Louisiana
fr_FR: Louisiane

en: Lovech
fr_FR: Amour

en: Lower Austria
fr_FR: Basse-Autriche

en: Lower River
fr_FR: Rivière Inférieure

en: Lower Saxony
fr_FR: Basse-Saxe

en: Lower Silesia
fr_FR: Basse-Silésie

en: Madre de Dios
fr_FR: Madre de Dieu

en: Magallanes y Antártica Chilena
fr_FR: Magallanes et Antarctique Chilienne

en: Male
fr_FR: Homme

en: Manage Locations
fr_FR: Gérer les emplacements

en: Mandalay
fr_FR: --

en: Maputo [city]
fr_FR: Maputo [ville]

en: Marquesas Islands
fr_FR: Îles Marquises

en: Mary
fr_FR: Marie

en: Matabeleland North
fr_FR: Matabeleland Nord

en: Mavrovo and Rostuša
fr_FR: Mavrovo et Rostuša

en: Mayo
fr_FR: Mayonnaise

en: Meath
fr_FR: Viande

en: Mecklenburg-West Pomerania
fr_FR: Mecklembourg-Poméranie-Occidentale

en: Metro Manila
fr_FR: Métro Manille

en: Middle
fr_FR: Milieu

en: Midway Islands
fr_FR: Îles Midway

en: Milne Bay
fr_FR: Baie de Milne

en: Minsk City
fr_FR: Ville de Minsk

en: Monte Cristi
fr_FR: Monter Cristi

en: Moore's Island
fr_FR: Île de Moore

en: Moscow City
fr_FR: Ville de Moscou

en: Moskva
fr_FR: Moscou

en: Mount Lebanon
fr_FR: Mont Liban

en: Mountain Province
fr_FR: Province des Montagnes

en: Municipalidad Metropolitana de Lima
fr_FR: Municipalité Métropolitaine de Lima

en: Municipality
fr_FR: Municipalité

en: Nairobi County
fr_FR: Comté de Nairobi

en: National Capital District
fr_FR: District de la Capitale Nationale

en: Navassa Island
fr_FR: Île de la Navasse

en: Negros Occidental
fr_FR: Négros Occidental

en: Negros Oriental
fr_FR: Négros Oriental

en: New Brunswick
fr_FR: Nouveau-Brunswick

en: New Hampshire
fr_FR: Nouveau Hampshire

en: New Ireland
fr_FR: Nouvelle-Irlande

en: New Jersey
fr_FR: Nouveau Jersey

en: New Mexico
fr_FR: Nouveau-Mexique

en: New Providence
fr_FR: Nouvelle-Provence

en: New South Wales
fr_FR: Nouvelle-Galles du Sud

en: New Taipei
fr_FR: Nouvelle Taipei

en: New Valley
fr_FR: Nouvelle Vallée

en: New Zealand Claim
fr_FR: Nouvelle-Zélande Réclamation

en: Newfoundland and Labrador
fr_FR: Terre-Neuve-et-Labrador

en: Nicosia
fr_FR: Nicosie

en: Nizhegorod
fr_FR: Nijni Novgorod

en: No states available
fr_FR: Aucun état disponible

en: No states available.
fr_FR: Aucun état disponible.

en: Nonce verification failed.
fr_FR: Vérification de nonce échouée.

en: Norte de Santander
fr_FR: Nord de Santander

en: North
fr_FR: Nord

en: North Abaco
fr_FR: Nord Abaco

en: North Andros
fr_FR: Nord Andros

en: North Bahr-al-Ghazal
fr_FR: Nord Bahr-al-Ghazal

en: North Banat
fr_FR: Nord Banat

en: North Bank
fr_FR: Rive Nord

en: North Bačka
fr_FR: Nord Bačka

en: North Carolina
fr_FR: Caroline du Nord

en: North Dakota
fr_FR: Dakota du Nord

en: North Darfur
fr_FR: Nord-Darfour

en: North East
fr_FR: Nord-Est

en: North Eleuthera
fr_FR: Nord Eleuthera

en: North Hill
fr_FR: Nord Hill

en: North Jutland
fr_FR: Jutland du Nord

en: North Karelia
fr_FR: Karelia du Nord

en: North Kazakhstan
fr_FR: Nord Kazakhstan

en: North Khorasan (خراسان شمالی)
fr_FR: Nord Khorasan (خراسان شمالی)

en: North Kordofan
fr_FR: Nord-Kordofan

en: North Lebanon
fr_FR: Liban-Nord

en: North Nouakchott
fr_FR: Nord Nouakchott

en: North Ossetia
fr_FR: Ossétie du Nord

en: North Ostrobothnia
fr_FR: Nord Ostrobotnie

en: North Rhine-Westphalia
fr_FR: Rhénanie-du-Nord-Westphalie

en: North Savo
fr_FR: Nord Savo

en: North Side
fr_FR: Nord Side

en: North Sinai
fr_FR: Nord-Sinaï

en: North Somerset
fr_FR: Nord Somerset

en: North West
fr_FR: Nord-Ouest

en: North-East
fr_FR: Nord-Est

en: North-West
fr_FR: Nord-Ouest

en: North-Western
fr_FR: Nord-Ouest

en: Northern
fr_FR: Nord

en: Northern Cape
fr_FR: Cap Nord

en: Northern Islands
fr_FR: Îles du Nord

en: Northern Samar
fr_FR: Nord de Samar

en: Northern Territory
fr_FR: Territoire du Nord

en: Northland East
fr_FR: Nord-Est

en: Northland West
fr_FR: Nord-Ouest

en: Northwest Territories
fr_FR: Territoires du Nord-Ouest

en: Norway Claim
fr_FR: Réclamation de la Norvège

en: Nova Scotia
fr_FR: Nouvelle-Écosse

en: Nueva Esparta
fr_FR: Nouvelle Esparta

en: Orenburg
fr_FR: Orenbourg

en: Ostrobothnia
fr_FR: Ostrobotnie

en: Outer Islands
fr_FR: Îles Extérieures

en: Padova
fr_FR: Padoue

en: Palmyra Atoll
fr_FR: Atoll de Palmyra

en: Papua
fr_FR: Papouasie

en: Parish
fr_FR: Paroisse

en: Pemba North
fr_FR: Pemba Nord

en: Pemba South
fr_FR: Pemba Sud

en: Penal/Debe
fr_FR: Pénal/Debe

en: Pennsylvania
fr_FR: Pennsylvanie

en: Perm'
fr_FR: Perm'"'

en: Phoenix Islands
fr_FR: Îles Phoenix

en: Pisa
fr_FR: Pise

en: Pondicherry (Puducherry)
fr_FR: Pondichéry (Puducherry)

en: Pool
fr_FR: Piscine

en: Port Louis
fr_FR: Port-Louis

en: Port Said
fr_FR: Port-Saïd

en: Portuguesa
fr_FR: Portugaise

en: Prefecture
fr_FR: Préfecture

en: Presidente Hayes
fr_FR: Président Hayes

en: Prey Vêng
fr_FR: Préy Vêng

en: Prince Edward Island
fr_FR: Île-du-Prince-Édouard

en: Quebec
fr_FR: Québec

en: Ragged Island
fr_FR: Île déchiquetée

en: Red Sea
fr_FR: Mer Rouge

en: Region
fr_FR: Région

en: Region Code
fr_FR: Code de région

en: Region Name
fr_FR: Nom de la région

en: Region(s)
fr_FR: Région(s)

en: Regions of Republican Subordination
fr_FR: Régions de subordination républicaine

en: Región Autónoma del Caribe Norte
fr_FR: Région Autonome de la Caraïbe Nord

en: Región Autónoma del Caribe Sur
fr_FR: Région Autonome de la Côte Caraïbe Sud

en: Región Metropolitana de Santiago
fr_FR: Région Métropolitaine de Santiago

en: Rennell and Bellona
fr_FR: Rennell et Bellona

en: Rest of the World
fr_FR: Reste du Monde

en: Rhineland-Palatinate
fr_FR: Rhénanie-Palatinat

en: River Nile
fr_FR: Le Nil

en: Rivers
fr_FR: Rivières

en: Roja
fr_FR: Rouge

en: Saint Catherine
fr_FR: Sainte Catherine

en: Saint Elizabeth
fr_FR: Sainte Elizabeth

en: Saint George municipality
fr_FR: Municipalité de Saint George

en: Saint George's
fr_FR: Saint George"s

en: Saint Helena
fr_FR: Sainte-Hélène

en: Saint Lucy
fr_FR: Sainte Lucie

en: Saint Luke
fr_FR: Saint Luc

en: Saint Mark
fr_FR: Saint Marc

en: Saint Mary
fr_FR: Sainte Marie

en: Saint Michael
fr_FR: Saint Michel

en: Saint Peter
fr_FR: Saint Pierre

en: Saint Petersburg City
fr_FR: Ville de Saint-Pétersbourg

en: Saint Saviour
fr_FR: Saint Sauveur

en: San Andrés y Providencia
fr_FR: San Andrés et Providencia

en: San`a' [City]
fr_FR: San`a' [Ville]

en: Sandø
fr_FR: Sable

en: Santa Catarina do Fogo
fr_FR: Sainte-Catherine du Feu

en: Santa Rita
fr_FR: Sainte Rita

en: Savannah
fr_FR: Savane

en: Savanne
fr_FR: Savane

en: Saxony
fr_FR: Saxe

en: Saxony-Anhalt
fr_FR: Saxe-Anhalt

en: Seoul
fr_FR: Séoul

en: Serb Republic
fr_FR: République serbe

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Sevastopol' City
fr_FR: Ville de Sébastopol

en: Sheki
fr_FR: Elle

en: Shipping Locations
fr_FR: Lieux d'expédition

en: Shipping Method(s)
fr_FR: Méthode(s) d'expédition)

en: Siena
fr_FR: Sienne

en: Sing Buri
fr_FR: Chanter Buri

en: Sint Eustatius
fr_FR: Saint-Eustache

en: Sistan and Baluchestan (سیستان و بلوچستان)
fr_FR: Sistan et Baloutchistan (سیستان و بلوچستان)

en: Sister Islands
fr_FR: Îles Sœurs

en: South Abaco
fr_FR: Sud Abaco

en: South Andros
fr_FR: Sud Andros

en: South Australia
fr_FR: Australie-Méridionale

en: South Banat
fr_FR: Banat du Sud

en: South Bačka
fr_FR: Sud Bačka

en: South Carolina
fr_FR: Caroline du Sud

en: South Cotabato
fr_FR: Sud Cotabato

en: South Dakota
fr_FR: Dakota du Sud

en: South Darfur
fr_FR: Sud-Darfour

en: South Denmark
fr_FR: Danemark du Sud

en: South East
fr_FR: Sud-Est

en: South Eastern
fr_FR: Sud-Est

en: South Eleuthera
fr_FR: Sud Eleuthera

en: South Gloucestershire
fr_FR: Sud Gloucestershire

en: South Hill
fr_FR: Sud Hill

en: South Karelia
fr_FR: Carélie du Sud

en: South Kazakhstan
fr_FR: Sud Kazakhstan

en: South Khorasan (خراسان جنوبی)
fr_FR: Sud-Khorassan (خراسان جنوبی)

en: South Kordofan
fr_FR: Sud-Kordofan

en: South Lebanon
fr_FR: Sud-Liban

en: South Ostrobothnia
fr_FR: Ostrobotnie du Sud

en: South Savo
fr_FR: Sud-Savonie

en: South Sinai
fr_FR: Sud-Sinaï

en: South West
fr_FR: Sud-Ouest

en: South Yorkshire
fr_FR: Sud du Yorkshire

en: Southern
fr_FR: Sud

en: Southern Highlands
fr_FR: Hautes Terres du Sud

en: Southern Leyte
fr_FR: Leyte du Sud

en: Southern Nations, Nationalities and Peoples
fr_FR: Nations, nationalités et peuples du Sud

en: Southern Nouakchott
fr_FR: Nouakchott Sud

en: Southern Peninsula
fr_FR: Péninsule méridionale

en: Southwest Finland
fr_FR: Sud-ouest de la Finlande

en: Sowa Town
fr_FR: Ville de Sowa

en: Spanish Wells
fr_FR: Puits espagnols

en: State
fr_FR: État

en: state
fr_FR: état

en: State code
fr_FR: Code d'État

en: State Code already added. Please enter a unique State Code.
fr_FR: Le Code de l'État est déjà ajouté. Veuillez entrer un Code de l'État unique.

en: State Code cannot be empty. Please enter State Code.
fr_FR: Le code d'État ne peut pas être vide. Veuillez entrer le code d'État.

en: State has been added successfully.
fr_FR: L'état a été ajouté avec succès.

en: State has been deleted successfully.
fr_FR: L'État a été supprimé avec succès.

en: State Name
fr_FR: Nom de l'État

en: State Name cannot be empty. Please enter State Name.
fr_FR: Le nom de l'État ne peut pas être vide. Veuillez entrer le nom de l'État.

en: states
fr_FR: états

en: Stoney Ground
fr_FR: Sol rocailleux

en: Styria
fr_FR: Styrie

en: Subject
fr_FR: Sujet

en: Sēja
fr_FR: Semence

en: Table 1: Security check failed.
fr_FR: Tableau 1 : Contrôle de sécurité échoué.

en: Table 2: Security check failed.
fr_FR: Tableau 2 : La vérification de sécurité a échoué.

en: Table 3: Security check failed.
fr_FR: Tableau 3 : La vérification de sécurité a échoué.

en: Taiwan
fr_FR: Taïwan

en: Tampere Region
fr_FR: Région de Tampere

en: Tashkent
fr_FR: Tachkent

en: Tasmania
fr_FR: Tasmanie

en: Tbilisi
fr_FR: Tbilissi

en: Tehran (تهران)
fr_FR: Téhéran (تهران)

en: Territory
fr_FR: Territoire

en: Tete
fr_FR: Tête

en: The Farrington
fr_FR: Le Farrington

en: The Quarter (including Rey Hill)
fr_FR: Le Quartier (y compris Rey Hill)

en: The Valley (including Upper & South Valley)
fr_FR: La Vallée (y compris Upper & South Valley)

en: Thuringia
fr_FR: Thuringe

en: Timbuktu
fr_FR: Tombouctou

en: Transcarpathia
fr_FR: Transcarpathie

en: Treinta y Tres
fr_FR: Trente-trois

en: Tuamotu and Gambier Islands
fr_FR: Îles Tuamotu et Gambier

en: Tubuai Islands
fr_FR: Îles Tubuai

en: Tyne &amp; Wear
fr_FR: Tyne & Wear

en: Ulaanbaatar
fr_FR: Oulan-Bator

en: Unclaimed
fr_FR: Non réclamé

en: United Kingdom Claim
fr_FR: Royaume-Uni Réclamation

en: Unity
fr_FR: Unité

en: Upper Austria
fr_FR: Autriche supérieure

en: Upper Demerara-Berbice
fr_FR: Haut-Demerara-Berbice

en: Upper East
fr_FR: Haut-Est

en: Upper Nile
fr_FR: Haut-Nil

en: Upper River
fr_FR: Rivière Supérieure

en: Upper Takutu-Upper Essequibo
fr_FR: Haut Takutu-Haut Essequibo

[ctx: US state of Georgia]
en: Georgia
fr_FR: Géorgie

en: Vienna
fr_FR: Vienne

en: Vientiane [prefecture]
fr_FR: Vientiane [préfecture]

en: Virginia
fr_FR: Virginie

en: Voivodship
fr_FR: Voïvodie

en: Voronezh
fr_FR: Voronej

en: Wake Island
fr_FR: Île Wake

en: Walloon Brabant
fr_FR: Brabant wallon

en: Warmia-Masurian
fr_FR: Warmie-Mazurie

en: Wasit
fr_FR: C’était

en: West Azarbaijan (آذربایجان غربی)
fr_FR: Littéral: West Azarbaijan (آذربایجان غربی)

en: West Bahr-al-Ghazal
fr_FR: Ouest Bahr-al-Ghazal

en: West Bank
fr_FR: Cisjordanie

en: West Bay
fr_FR: Baie Ouest

en: West Bačka
fr_FR: Bačka occidentale

en: West Bengal
fr_FR: Bengale-Occidental

en: West Coast
fr_FR: Côte Ouest

en: West Darfur
fr_FR: Ouest Darfour

en: West End (including Long Bay)
fr_FR: Littéralement à traduire: West End (y compris Long Bay)

en: West Equatoria
fr_FR: Équatoria occidentale

en: West Flanders
fr_FR: Flandre occidentale

en: West Grand Bahama
fr_FR: Ouest Grand Bahama

en: West Kazakhstan
fr_FR: Kazakhstan de l'Ouest

en: West Kordofan
fr_FR: Ouest-Kordofan

en: West New Britain
fr_FR: Nouvelle-Bretagne occidentale

en: West Nouakchott
fr_FR: Nouakchott-Ouest

en: West Pokot
fr_FR: Ouest Pokot

en: West Pomeranian
fr_FR: Poméranie occidentale

en: West Sussex
fr_FR: Sussex de l'Ouest

en: West Virginia
fr_FR: Virginie-Occidentale

en: West Yorkshire
fr_FR: Yorkshire de l'Ouest

en: Western
fr_FR: Occidental

en: Western Australia
fr_FR: Australie-Occidentale

en: Western Cape
fr_FR: Cap-Occidental

en: Western Fjords
fr_FR: Fjords occidentaux

en: Western Highlands
fr_FR: Hauts plateaux occidentaux

en: Western Isles
fr_FR: Îles occidentales

en: Western North
fr_FR: Littoral Nord-Ouest

en: White Nile
fr_FR: Nil Blanc

en: Windward Islands
fr_FR: Îles du Vent

en: Yukon Territory
fr_FR: Territoire du Yukon

en: Zanzibar North
fr_FR: Zanzibar Nord

en: Zanzibar South
fr_FR: Zanzibar Sud

en: Zanzibar West
fr_FR: Zanzibar Ouest

en: Zone Name
fr_FR: Nom de la Zone
