Plugins - Shipping Locations Pro - en to nl_NL translation catalogue (442 entries)

en: `Adan
nl_NL: adan

en: `Ali Sabieh
nl_NL: ali Sabieh

en: Abkhazia
nl_NL: Abchazië

en: Add
nl_NL: Toevoegen

en: Adélie Land
nl_NL: Adélieland

en: Agalega Islands
nl_NL: Agalega-eilanden

en: Alexandria
nl_NL: Alexandrië

en: All states have been deleted successfully.
nl_NL: Alle staten zijn succesvol verwijderd.

en: Almaty [City]
nl_NL: Almaty [Stad]

en: Alo
nl_NL: Hallo

en: Amsterdam and Saint-Paul
nl_NL: Amsterdam en Saint-Paul

en: Andaman and Nicobar Islands
nl_NL: Andaman- en Nicobaren-eilanden

en: Antique
nl_NL: Antiek

en: Antwerp
nl_NL: Antwerpen

en: Ape
nl_NL: Aap

en: Ardabil (اردبیل)
nl_NL: Ardabil (Ardabil)

en: Argentina/UK Claim
nl_NL: Argentinië/UK Claim

en: Arica and Parinacota
nl_NL: Letterlijke tekst om te vertalen: Arica en Parinacota

en: Armed Forces (AA)
nl_NL: Strijdkrachten (AA)

en: Armed Forces (AP)
nl_NL: Strijdkrachten (AP)

en: Atoll
nl_NL: Atol

en: Au Cap
nl_NL: In Kaap

en: Australia Claim
nl_NL: Australië Claim

en: Australian Capital Territory
nl_NL: Australisch Hoofdstedelijk Territorium

en: Azores
nl_NL: Azoren

en: Baden-Wurttemberg
nl_NL: Baden-Württemberg

en: Baghdad
nl_NL: Bagdad

en: Basel-Landschaft
nl_NL: Basel-Landschap

en: Bath and North East Somerset
nl_NL: Bad en Noordoost Somerset

en: Bay
nl_NL: Baai

en: Bay of Plenty
nl_NL: Baai van Plenty

en: Beirut
nl_NL: Beiroet

en: Belgrade
nl_NL: Belgrado

en: Berlin
nl_NL: Berlijn

en: Biscay
nl_NL: Biskaje

en: Black Point
nl_NL: Zwart Punt

en: Black River
nl_NL: Zwarte Rivier

en: Blue Nile
nl_NL: Blauwe Nijl

en: Borders
nl_NL: Grenzen

en: British Columbia
nl_NL: Brits-Columbia

en: Brunei and Muara
nl_NL: Brunei en Muara

en: Brussels
nl_NL: Brussel

en: Budapest
nl_NL: Boedapest

en: Butambala
nl_NL: Maarambala

en: Cairo
nl_NL: Caïro

en: California
nl_NL: Californië

en: Canaries
nl_NL: Kanarische eilanden

en: Canton
nl_NL: Kanton

en: Capital
nl_NL: Kapitaal

en: Carinthia
nl_NL: Karinthië

en: Castel
nl_NL: Kasteel

en: Cat Island
nl_NL: Katteneiland

en: Central
nl_NL: Centraal

en: Central Abaco
nl_NL: Centraal Abaco

en: Central and Western
nl_NL: Centraal en Westers

en: Central Andros
nl_NL: Centraal Andros

en: Central Banat
nl_NL: Centraal Banaat

en: Central Darfur
nl_NL: Centraal Darfoer

en: Central Eleuthera
nl_NL: Centraal Eleuthera

en: Central Equatoria
nl_NL: Centraal-Equatoria

en: Central Finland
nl_NL: Centraal-Finland

en: Central Jutland
nl_NL: Centraal Jutland

en: Central Ostrobothnia
nl_NL: Centrale Ostrobothnia

en: Central River
nl_NL: Centraal River

en: Centre
nl_NL: Centrum

en: Centre Est
nl_NL: Centrum Oost

en: Centre Ouest
nl_NL: Centrum West

en: Centre Sud
nl_NL: Centrum Zuid

en: Chaharmahal and Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)
nl_NL: Chaharmahal en Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)

en: Chechnya
nl_NL: Tsjetsjenië

en: Chile/UK Claim
nl_NL: Chili/Verenigd Koninkrijk Claim

en: Chile/UK/Argentina Claim
nl_NL: Chili/VK/Argentinië Claim

en: City of Freeport
nl_NL: Stad van Freeport

en: Ciudad Autónoma de Buenos Aires
nl_NL: Autonome Stad Buenos Aires

en: Ciudad de México
nl_NL: Stad Mexico

en: Coast
nl_NL: Kust

en: Community
nl_NL: Gemeenschap

en: Cork
nl_NL: Kurken

en: Council
nl_NL: Raad

en: Country
nl_NL: Land

en: Crimea
nl_NL: Krim

en: Crooked Island
nl_NL: Krommeiland

en: Crozet Archipelago
nl_NL: Crozet-archipel

en: Dadra and Nagar Haveli
nl_NL: Dadra en Nagar Haveli

en: Danube
nl_NL: Donau

en: Department
nl_NL: Afdeling

en: Dependencias Federales
nl_NL: Federale Afhankelijkheden

en: Dependency
nl_NL: Afhankelijkheid

en: Dinagat Islands
nl_NL: Dinagat-eilanden

en: Division
nl_NL: Divisie

en: Dumfries and Galloway
nl_NL: Dumfries en Galloway

en: Durazno
nl_NL: Perzik

en: East Ayrshire
nl_NL: Oost-Ayrshire

en: East Azarbaijan (آذربایجان شرقی)
nl_NL: Oost-Azerbeidzjan (آذربایجان شرقی)

en: East Berbice-Corentyne
nl_NL: Oost-Berbice-Corentyne

en: East Darfur
nl_NL: Oost-Darfoer

en: East End
nl_NL: Oost Einde

en: East Equatoria
nl_NL: Oost-Equatoria

en: East Flanders
nl_NL: Oost-Vlaanderen

en: East Grand Bahama
nl_NL: Oost Grand Bahama

en: East Kazakhstan
nl_NL: Oost-Kazachstan

en: East Lothian
nl_NL: Oost-Lothian

en: East New Britain
nl_NL: Oost-Nieuw-Brittannië

en: East Riding of Yorkshire
nl_NL: Oost-Riding van Yorkshire

en: East Sepik
nl_NL: Oost-Sepik

en: East Sussex
nl_NL: Oost-Sussex

en: Eastern
nl_NL: Oosters

en: Eastern Cape
nl_NL: Oost-Kaap

en: Eastern Highlands
nl_NL: Oostelijke Hooglanden

en: Eastern Samar
nl_NL: Oost-Samar

en: Emirate
nl_NL: Emiraat

en: Encamp
nl_NL: Kamp

en: English River
nl_NL: Engelse rivier

en: Entity
nl_NL: Entiteit

en: Essequibo Islands-West Demerara
nl_NL: Essequibo-eilanden - West Demerara

en: Everywhere Else
nl_NL: Overal Elders

en: Extrême-Nord
nl_NL: Extrême-Noord

en: Federation of Bosnia and Herzegovina
nl_NL: Federatie van Bosnië en Herzegovina

en: Flemish Brabant
nl_NL: Vlaams-Brabant

en: Flores
nl_NL: Bloemen

en: Force require states
nl_NL: Dwing staten vereisen

en: Forest
nl_NL: Bos

en: Form submission error - State not added.
nl_NL: Formulierindieningsfout - Staat niet toegevoegd.

en: France Claim
nl_NL: Frankrijk Claim

en: Free State
nl_NL: Vrijstaat

en: Geneva
nl_NL: Genève

en: Genova
nl_NL: Genua

en: Gilbert Islands
nl_NL: Gilberteilanden

en: Governate
nl_NL: Regeren

en: Governorate
nl_NL: Gouvernement

en: Gozo
nl_NL: Ga

en: Gracias a Dios
nl_NL: Dank u God

en: Grand Cay
nl_NL: Grote Cayman

en: Grand Gedeh
nl_NL: Grote Gedeh

en: Greater
nl_NL: Groter

en: Greater Accra
nl_NL: Groot-Accra

en: Greater London
nl_NL: Groot-Londen

en: Greater Manchester
nl_NL: Groot-Manchester

en: Green Turtle Cay
nl_NL: Groene Schildpad Cay

en: Group
nl_NL: Groep

en: Guangxi Zhuang / 广西壮族
nl_NL: Letterlijke tekst om te vertalen: Guangxi Zhuang / 广西壮族

en: Guelmim-Oued Noun
nl_NL: Letterlijk te vertalen tekst: Guelmim-Oued Noun

en: Guidimaka
nl_NL: Literal text to translate: Guidimaka

en: Hamilton municipality
nl_NL: Gemeente Hamilton

en: Hawaii
nl_NL: Hawaï

en: Herefordshire
nl_NL: Hierfordshire

en: Inner Mongolia / 內蒙古
nl_NL: Binnen-Mongolië / 内蒙古

en: Islamabad Capital Territory
nl_NL: Islambad Hoofdstedelijk Territorium

en: Island
nl_NL: Eiland

en: Islands
nl_NL: Eilanden

en: Isles of Scilly
nl_NL: Eilanden van Scilly

en: Jammu and Kashmir
nl_NL: Jammu en Kasjmir

en: Jerusalem
nl_NL: Jeruzalem

en: Johnston Atoll
nl_NL: Johnston Atol

en: Kavango East
nl_NL: Kavango Oost

en: Khartoum
nl_NL: Khartoem

en: Kiev City
nl_NL: Kiev Stad

en: Kingdom
nl_NL: Koninkrijk

en: Kingman Reef
nl_NL: Kingmanrif

en: Kohgiluyeh and BoyerAhmad (کهگیلوییه و بویراحمد)
nl_NL: Kohgiluyeh en BoyerAhmad (کهگیلوییه و بویراحمد)

en: Kurdistan / کردستان)
nl_NL: Kurdistan / Koerdistan)

en: Kuyavian-Pomeranian
nl_NL: Kuyavian-Pommeren

en: La Digue and Inner Islands
nl_NL: La Digue en Binnen Eilanden

en: La Libertad
nl_NL: De Vrijheid

en: Laborie
nl_NL: Arbeid

en: Lakes
nl_NL: Meren

en: Laâyoune-Sakia al Hamra
nl_NL: Letterlijke tekst om te vertalen: Laâyoune-Sakia al Hamra

en: Learn More
nl_NL: Leer Meer

en: Leeward Islands
nl_NL: Benedenwindse Eilanden

en: Lesser
nl_NL: Minder

en: Libertador General Bernardo O'Higgins
nl_NL: Libertador General Bernardo O\'Higgins

en: Liege
nl_NL: Luik

en: Line Islands
nl_NL: Lijn Eilanden

en: Long An
nl_NL: Langdurig een

en: Lower Austria
nl_NL: Neder-Oostenrijk

en: Lower River
nl_NL: Benedenrivier

en: Lower Saxony
nl_NL: Nedersaksen

en: Lower Silesia
nl_NL: Neder-Silezië

en: Luxembourg
nl_NL: Luxemburg

en: Malacca (Melaka)
nl_NL: Malakka (Melaka)

en: Male
nl_NL: Mannelijk

en: Manage Locations
nl_NL: Beheer locaties

en: Mannar
nl_NL: Mannen

en: Maputo [city]
nl_NL: Maputo [stad]

en: Maritime
nl_NL: Maritiem

en: Marquesas Islands
nl_NL: Marquesas-eilanden

en: Mavrovo and Rostuša
nl_NL: Mavrovo en Rostuša

en: Mecklenburg-West Pomerania
nl_NL: Mecklenburg-Voor-Pommeren

en: Middle
nl_NL: Midden

en: Midway Islands
nl_NL: Eilandengroep Midway

en: Moore's Island
nl_NL: Moore"s Island

en: Mordovia
nl_NL: Mordovië

en: Moscow City
nl_NL: Moskou Stad

en: Mount Lebanon
nl_NL: Berg Libanon

en: Moyen-Chari
nl_NL: Midden-Chari

en: Moyen-Ogooué
nl_NL: Midden-Ogooué

en: Municipalidad Metropolitana de Lima
nl_NL: Metropolitane Gemeente van Lima

en: Municipality
nl_NL: Gemeente

en: Nairobi County
nl_NL: District Nairobi

en: National Capital District
nl_NL: Nationaal Hoofdstedelijk District

en: New Ireland
nl_NL: Nieuw-Ierland

en: New Providence
nl_NL: Nieuw-Providence

en: New South Wales
nl_NL: Nieuw-Zuid-Wales

en: New Taipei
nl_NL: Nieuw Taipei

en: New Valley
nl_NL: Nieuwe Vallei

en: New Zealand Claim
nl_NL: Nieuw-Zeelandse Claim

en: Newfoundland and Labrador
nl_NL: Newfoundland en Labrador

en: Niari
nl_NL: Literal text to translate: Niari

en: No states available
nl_NL: Geen staten beschikbaar

en: No states available.
nl_NL: Geen staten beschikbaar.

en: Nonce verification failed.
nl_NL: Nonce verificatie mislukt.

en: Nord
nl_NL: Noord

en: Nord-Est
nl_NL: Noord-Oost

en: Nord-Ouest
nl_NL: Noordwest

en: Nordland
nl_NL: Noordland

en: Normandie
nl_NL: Normandië

en: Norte de Santander
nl_NL: Noord-Santander

en: North
nl_NL: Noord

en: North Abaco
nl_NL: Noord-Abaco

en: North Ayrshire
nl_NL: Noord-Ayrshire

en: North Bahr-al-Ghazal
nl_NL: Noord-Bahr-al-Ghazal

en: North Banat
nl_NL: Noord-Banaat

en: North Bank
nl_NL: Noordelijke Oever

en: North Bačka
nl_NL: Noord-Bačka

en: North Carolina
nl_NL: Noord-Carolina

en: North Dakota
nl_NL: Noord-Dakota

en: North Darfur
nl_NL: Noord-Darfoer

en: North East
nl_NL: Noordoost

en: North Eleuthera
nl_NL: Noord-Eleuthera

en: North Jutland
nl_NL: Noord-Jutland

en: North Karelia
nl_NL: Noord-Karelië

en: North Kazakhstan
nl_NL: Noord-Kazachstan

en: North Khorasan (خراسان شمالی)
nl_NL: Noord-Khorasan (خراسان شمالی)

en: North Kordofan
nl_NL: Noord-Kordofan

en: North Lebanon
nl_NL: Noord-Libanon

en: North Nouakchott
nl_NL: Noord-Nouakchott

en: North Ossetia
nl_NL: Noord-Ossetië

en: North Ostrobothnia
nl_NL: Noord-Oostrobothnië

en: North Rhine-Westphalia
nl_NL: Noordrijn-Westfalen

en: North Savo
nl_NL: Noord-Savo

en: North Side
nl_NL: Noordzijde

en: North Sinai
nl_NL: Noord-Sinaï

en: North Somerset
nl_NL: Noord-Somerset

en: North West
nl_NL: Noordwest

en: North Yorkshire
nl_NL: Noord-Yorkshire

en: North-East
nl_NL: Noordoost

en: North-West
nl_NL: Noordwest

en: North-Western
nl_NL: Noordwestelijk

en: Northern
nl_NL: Noordelijk

en: Northern Cape
nl_NL: Noord-Kaap

en: Northern Islands
nl_NL: Noordelijke Eilanden

en: Northern Samar
nl_NL: Noordelijk Samar

en: Northern Territory
nl_NL: Noordelijk Territorium

en: Northland
nl_NL: Noordland

en: Northland East
nl_NL: Noordland Oost

en: Northwest Territories
nl_NL: Noordwestelijke Territoria

en: Norway Claim
nl_NL: Noorwegen Claim

en: Notio Aigaio
nl_NL: Letterlijk tekst te vertalen: Notio Aigaio

en: Ogre
nl_NL: Oger

en: Ombella-M'Poko
nl_NL: Ombella-M\'Poko

en: Orange Walk
nl_NL: Oranje Wandel

en: Osh [City]
nl_NL: Osh [Stad]

en: Ourense
nl_NL: Onzeense

en: Outer Islands
nl_NL: Buitenste Eilanden

en: Palmyra Atoll
nl_NL: Palmyra-atol

en: Papua
nl_NL: Papoea

en: Papua Barat
nl_NL: Papoea Barat

en: Pemba South
nl_NL: Pemba Zuid

en: Penal/Debe
nl_NL: Straf/Debe

en: Perm'
nl_NL: Perm"'

en: Phoenix Islands
nl_NL: Phoenix-eilanden

en: Port of Spain
nl_NL: Haven van Spanje

en: Portuguesa
nl_NL: Portugesa

en: Prefecture
nl_NL: Prefectuur

en: Presidente Hayes
nl_NL: President Hayes

en: Prince Edward Island
nl_NL: Prins Edwardeiland

en: Province
nl_NL: Provincie

en: Razavi Khorasan (خراسان رضوی)
nl_NL: Letterlijke tekst om te vertalen: Razavi Khorasan (خراسان رضوی)

en: Red Sea
nl_NL: Rode Zee

en: Region
nl_NL: Regio

en: Region Code
nl_NL: Regiocode

en: Region Name
nl_NL: Regio Naam

en: Region(s)
nl_NL: Regio('s)

en: Regions of Republican Subordination
nl_NL: Regio's van Republikeinse Onderdanigheid

en: Región Autónoma del Caribe Sur
nl_NL: Región Autónoma del Caribisch Zuiden

en: Rennell and Bellona
nl_NL: Rennell en Bellona

en: Rest of the World
nl_NL: Rest van de Wereld

en: Rhineland-Palatinate
nl_NL: Rijnland-Palts

en: River Nile
nl_NL: Rivier de Nijl

en: Rivers
nl_NL: Rivieren

en: Ruse
nl_NL: List

en: Saint Andrew
nl_NL: Sint Andreas

en: Saint Ann
nl_NL: Sint Ann

en: Saint Anne Sandy Point
nl_NL: Sint-Anne Sandy Point

en: Saint Anthony
nl_NL: Sint Antonius

en: Saint Catherine
nl_NL: Sint-Catharina

en: Saint Croix
nl_NL: Sint Croix

en: Saint David
nl_NL: Sint David

en: Saint George
nl_NL: Sint Joris

en: Saint George Basseterre
nl_NL: Sint George Basseterre

en: Saint George Gingerland
nl_NL: Sint Joris Gingerland

en: Saint George municipality
nl_NL: Gemeente Sint-Georgius

en: Saint George's
nl_NL: Sint-Joris\'

en: Saint Helena
nl_NL: Sint-Helena

en: Saint James
nl_NL: Sint Jacob

en: Saint John
nl_NL: Sint Jan

en: Saint John Capisterre
nl_NL: Sint-Jan Capisterre

en: Saint John Figtree
nl_NL: Sint Jan Figtree

en: Saint Joseph
nl_NL: Sint Jozef

en: Saint Louis
nl_NL: Sint Lodewijk

en: Saint Lucy
nl_NL: Sint Lucia

en: Saint Luke
nl_NL: Sint Lucas

en: Saint Mark
nl_NL: Heilige Marcus

en: Saint Martin
nl_NL: Sint Maarten

en: Saint Mary
nl_NL: Sint Maria

en: Saint Mary Cayon
nl_NL: Heilige Maria Cayon

en: Saint Michael
nl_NL: Sint Michael

en: Saint Patrick
nl_NL: Heilige Patrick

en: Saint Paul
nl_NL: Sint Paulus

en: Saint Paul Capisterre
nl_NL: Sint-Paulus Capisterre

en: Saint Paul Charlestown
nl_NL: Sint Paulus Charlestown

en: Saint Peter
nl_NL: Sint-Petrus

en: Saint Peter Basseterre
nl_NL: Sint-Pieter Basseterre

en: Saint Petersburg City
nl_NL: Sint-Petersburg

en: Saint Philip
nl_NL: Heilige Philippus

en: Saint Sampson
nl_NL: Sint Sampson

en: Saint Saviour
nl_NL: Sint Saviour

en: San`a' [City]
nl_NL: San`a' [Stad]

en: Sandy Ground
nl_NL: Letterlijk te vertalen tekst: Sandy Ground

en: Sandø
nl_NL: Zandø

en: Savannah
nl_NL: Savanne

en: Saxony
nl_NL: Saksen

en: Saxony-Anhalt
nl_NL: Saksen-Anhalt

en: Serb Republic
nl_NL: Servische Republiek

en: Serere
nl_NL: Literal text to translate: Serere

en: Settings
nl_NL: Instellingen

en: Shipping Locations
nl_NL: Verzendlocaties

en: Shipping Method(s)
nl_NL: Verzendmethode(n)

en: Silesian
nl_NL: Silezisch

en: Sistan and Baluchestan (سیستان و بلوچستان)
nl_NL: Sistan en Baluchestan (سیستان و بلوچستان)

en: Sister Islands
nl_NL: Zuster Eilanden

en: Somali
nl_NL: Somalisch

en: Son La
nl_NL: Zoon La

en: South Abaco
nl_NL: Zuid-Abaco

en: South Andros
nl_NL: Zuid-Andros

en: South Australia
nl_NL: Zuid-Australië

en: South Ayrshire
nl_NL: Zuid-Ayrshire

en: South Banat
nl_NL: Zuid-Banaat

en: South Bačka
nl_NL: Zuid-Bačka

en: South Darfur
nl_NL: Zuid-Darfoer

en: South Denmark
nl_NL: Zuid-Denemarken

en: South East
nl_NL: Zuid-Oost

en: South Eastern
nl_NL: Zuid-Oostern

en: South Eleuthera
nl_NL: Zuid-Eleuthera

en: South Hill
nl_NL: Zuidheuvel

en: South Karelia
nl_NL: Zuid-Karelië

en: South Kazakhstan
nl_NL: Zuid-Kazachstan

en: South Khorasan (خراسان جنوبی)
nl_NL: Zuid-Khorasan (خراسان جنوبی)

en: South Kordofan
nl_NL: Zuid-Kordofan

en: South Lebanon
nl_NL: Zuid-Libanon

en: South Ostrobothnia
nl_NL: Zuid-Ostrobothnië

en: South Savo
nl_NL: Zuid-Savo

en: South Sinai
nl_NL: Zuid-Sinaï

en: South West
nl_NL: Zuidwest

en: South Yorkshire
nl_NL: Zuid-Yorkshire

en: Southern
nl_NL: Zuidelijk

en: Southern Highlands
nl_NL: Zuidelijke Hooglanden

en: Southern Nations, Nationalities and Peoples
nl_NL: Zuidelijke Naties, Nationaliteiten en Volkeren

en: Southern Nouakchott
nl_NL: Zuidelijk Nouakchott

en: Southern Peninsula
nl_NL: Zuidelijk Schiereiland

en: Southland
nl_NL: Zuidland

en: Southwest Finland
nl_NL: Zuidwest-Finland

en: Spanish Wells
nl_NL: Spaans Wells

en: State
nl_NL: Staat

en: state
nl_NL: staat

en: State code
nl_NL: Staatscode

en: State Code already added. Please enter a unique State Code.
nl_NL: Staatscode al toegevoegd. Voer een unieke staatscode in.

en: State Code cannot be empty. Please enter State Code.
nl_NL: Staatscode mag niet leeg zijn. Voer alstublieft Staatscode in.

en: State has been added successfully.
nl_NL: Staat is succesvol toegevoegd.

en: State has been deleted successfully.
nl_NL: De status is succesvol verwijderd.

en: State Name
nl_NL: Staat Naam

en: State Name cannot be empty. Please enter State Name.
nl_NL: Staatsnaam kan niet leeg zijn. Voer alstublieft Staatsnaam in.

en: states
nl_NL: staten

en: Subdivision
nl_NL: Subafdeling

en: Subject
nl_NL: Onderwerp

en: Sud-Est
nl_NL: Zuid-Oost

en: Syunik'
nl_NL: Sjoenik'

en: Table 1: Security check failed.
nl_NL: Tabel 1: Beveiligingscontrole mislukt.

en: Table 2: Security check failed.
nl_NL: Tabel 2: Beveiligingscontrole mislukt.

en: Table 3: Security check failed.
nl_NL: Tabel 3: Beveiligingscontrole mislukt.

en: Tambacounda
nl_NL: Literal text to translate: Tambacounda

en: Tampere Region
nl_NL: Regio Tampere

en: Tasmania
nl_NL: Tasmanië

en: Tehran (تهران)
nl_NL: Teheran (تهران)

en: Thai Binh
nl_NL: Thaibinh

en: The Farrington
nl_NL: De Farrington

en: The Quarter (including Rey Hill)
nl_NL: Het Kwartier (inclusief Rey Hill)

en: The Valley (including Upper & South Valley)
nl_NL: De Vallei (inclusief de Boven- & Zuidvallei)

en: Thuringia
nl_NL: Thüringen

en: Torino
nl_NL: Turijn

en: Transcarpathia
nl_NL: Transkarpatië

en: Treinta y Tres
nl_NL: Dertig en Drieëndertig

en: Tuamotu and Gambier Islands
nl_NL: Tuamotu en Gambiereilanden

en: Tubuai Islands
nl_NL: Tubuai Eilanden

en: Tyne &amp; Wear
nl_NL: Tyne & Wear

en: Tyrol
nl_NL: Tirol

en: Unclaimed
nl_NL: Ongeclaimd

en: United Kingdom Claim
nl_NL: Verenigd Koninkrijk Claim

en: Unity
nl_NL: Eenheid

en: Upper Austria
nl_NL: Opper-Oostenrijk

en: Upper River
nl_NL: Bovenrivier

en: Upper West
nl_NL: Boven West

en: Vienna
nl_NL: Wenen

en: Vientiane [prefecture]
nl_NL: Letterlijke tekst om te vertalen: Vientiane [prefectuur]

en: Ville de N'Djamena
nl_NL: Stad N\'Djamena

en: Voivodship
nl_NL: Voivodschap

en: Walloon Brabant
nl_NL: Waals-Brabant

en: Warmia-Masurian
nl_NL: Warmia-Mazurië

en: West Azarbaijan (آذربایجان غربی)
nl_NL: West-Azerbeidzjan (آذربایجان غربی)

en: West Bank
nl_NL: Westelijke Jordaanoever

en: West Bengal
nl_NL: West-Bengalen

en: West Darfur
nl_NL: West Darfoer

en: West End (including Long Bay)
nl_NL: West End (inclusief Long Bay)

en: West Equatoria
nl_NL: West-Equatoria

en: West Flanders
nl_NL: West-Vlaanderen

en: West Kazakhstan
nl_NL: West-Kazachstan

en: West Kordofan
nl_NL: West-Kordofan

en: West Pomeranian
nl_NL: West-Pommeren

en: Western
nl_NL: Westers

en: Western Australia
nl_NL: West-Australië

en: Western Cape
nl_NL: West-Kaap

en: Western Fjords
nl_NL: Westelijke Fjorden

en: Western Highlands
nl_NL: Westelijke Hooglanden

en: Western Isles
nl_NL: Westelijke Eilanden

en: Western North
nl_NL: Westelijk Noord

en: White Nile
nl_NL: Witte Nijl

en: Yazd (یزد)
nl_NL: Yazd (Yazd)

en: Zacatecas
nl_NL: Literal text om te vertalen: Zacatecas

en: Zanzibar South
nl_NL: Zanzibar Zuid

en: Zealand
nl_NL: Zeeland

en: Zone Name
nl_NL: Zone Naam

en: Ŏtdâr Méanchey
nl_NL: Ţtdâr Méanchey
