Plugins - Shipping Locations Pro - en to pt_PT translation catalogue (555 entries)

en: Abkhazia
pt_PT: Abecásia

en: Add
pt_PT: Adicionar

en: Adélie Land
pt_PT: Terra Adélia

en: Agalega Islands
pt_PT: Ilhas Agalega

en: Al Batinah North
pt_PT: Al Batinah Norte

en: Alaska
pt_PT: Alasca

en: Alger
pt_PT: Argel

en: All states have been deleted successfully.
pt_PT: Todos os estados foram eliminados com sucesso.

en: Almaty [City]
pt_PT: Almaty [Cidade]

en: Alo
pt_PT: Alô

en: Alto Paraguay
pt_PT: Alto Paraguai

en: Amsterdam and Saint-Paul
pt_PT: Amesterdão e Saint-Paul

en: An Nabaţīyah
pt_PT: An Nabaṭīyah

en: Andaman and Nicobar Islands
pt_PT: Ilhas Andamão e Nicobar

en: Antwerp
pt_PT: Antuérpia

en: Ape
pt_PT: Macaco

en: Argentina/UK Claim
pt_PT: Argentina/Reino Unido Reivindicação

en: Arica and Parinacota
pt_PT: Arica e Parinacota

en: Armed Forces (AA)
pt_PT: Forças Armadas (AA)

en: Armed Forces (AE)
pt_PT: Forças Armadas (AE)

en: Armed Forces (AP)
pt_PT: Forças Armadas (AP)

en: Ascension
pt_PT: Ascensão

en: Asturias
pt_PT: Astúrias

en: Atlantique
pt_PT: Atlântico

en: Atlántico
pt_PT: Atlântico

en: Atlántida
pt_PT: Atlântida

en: Atoll
pt_PT: Atol

en: Australia Claim
pt_PT: Pedido de Austrália

en: Australian Capital Territory
pt_PT: Território da Capital Australiana

en: Azad Kashmir
pt_PT: Caxemira Azad

en: Azores
pt_PT: Açores

en: Baghdad
pt_PT: Bagdade

en: Baker Island
pt_PT: Ilha Baker

en: Balochistan
pt_PT: Balochistão

en: Bavaria
pt_PT: Baviera

en: Bay of Plenty
pt_PT: Baía de Plenty

en: Beijing / 北京
pt_PT: Pequim / 北京

en: Beirut
pt_PT: Beirute

en: Belgrade
pt_PT: Belgrado

en: Berlin
pt_PT: Berlim

en: Berry Islands
pt_PT: Ilhas Berry

en: Biscay
pt_PT: Biscaia

en: Bishkek
pt_PT: Bisqueque

en: Black Point
pt_PT: Ponto Preto

en: Black River
pt_PT: Rio Negro

en: Blowing Point
pt_PT: Ponto Soprado

en: Blue Nile
pt_PT: Nilo Azul

en: Bologna
pt_PT: Bolonha

en: Borders
pt_PT: Fronteiras

en: Boucle du Mouhoun
pt_PT: Boucle do Mouhoun

en: Brandenburg
pt_PT: Brandemburgo

en: Bretagne
pt_PT: Bretanha

en: British Columbia
pt_PT: Colúmbia Britânica

en: Brunei and Muara
pt_PT: Brunei e Muara

en: Brussels
pt_PT: Bruxelas

en: Brčko District
pt_PT: Distrito de Brčko

en: București
pt_PT: Bucareste

en: Budapest
pt_PT: Budapeste

en: Buryat
pt_PT: Buriato

en: Butebo
pt_PT: Mas será

en: Buyende
pt_PT: Comprar

en: California
pt_PT: Califórnia

en: Canaries
pt_PT: Canários

en: Cao Bang
pt_PT: Cão Bang

en: Carinthia
pt_PT: Caríntia

en: Cascade
pt_PT: Cascata

en: Cascades
pt_PT: Cascatas

en: Castel
pt_PT: Castelo

en: Cat Island
pt_PT: Ilha dos Gatos

en: Central Abaco
pt_PT: Abaco Central

en: Central Banat
pt_PT: Banato Central

en: Central Darfur
pt_PT: Darfur Central

en: Central Equatoria
pt_PT: Equatória Central

en: Central Finland
pt_PT: Finlândia Central

en: Central Jutland
pt_PT: Jutlândia Central

en: Central Ostrobothnia
pt_PT: Central Ostrobótnia

en: Central and Western
pt_PT: Central e Ocidental

en: Centre
pt_PT: Centro

en: Centre Est
pt_PT: Centro Este

en: Centre Nord
pt_PT: Centro Norte

en: Centre Ouest
pt_PT: Centro-Oeste

en: Centre Sud
pt_PT: Centro Sul

en: Centre-Val de Loire
pt_PT: Centro-Vale do Loire

en: Centro Sur
pt_PT: Centro Sul

en: Chaharmahal and Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)
pt_PT: Chaharmahal e Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)

en: Chari-Baguirmi
pt_PT: Chartr-Chari-Baguirmi

en: Chechnya
pt_PT: Chechénia

en: Chile Claim
pt_PT: Reivindicação do Chile

en: Chile/UK Claim
pt_PT: Reivindicação do Chile/Reino Unido

en: Chile/UK/Argentina Claim
pt_PT: Chile/Reino Unido/Argentina Reivindicação

en: Chin
pt_PT: Queixo

en: Christ Church
pt_PT: Igreja de Cristo

en: City of Freeport
pt_PT: Cidade de Freeport

en: Ciudad Autónoma de Buenos Aires
pt_PT: Cidade Autónoma de Buenos Aires

en: Ciudad Real
pt_PT: Cidade Real

en: Ciudad de México
pt_PT: Cidade do México

en: Clipperton Island
pt_PT: Ilha de Clipperton

en: Coast
pt_PT: Costa

en: Colonia
pt_PT: Colónia

en: Commune
pt_PT: Comunidade

en: Community
pt_PT: Comunidade

en: Compostela Valley
pt_PT: Vale de Compostela

en: Constantine
pt_PT: Constantino

en: Cordillera
pt_PT: Cordilheira

en: Cork
pt_PT: Cortiça

en: Cornwall
pt_PT: Cornualha

en: Council
pt_PT: Conselho

en: Country
pt_PT: País

en: County
pt_PT: Condado

en: Crimea
pt_PT: Crimeia

en: Crooked Island
pt_PT: Ilha Tortuosa

en: Crozet Archipelago
pt_PT: Arquipélago de Crozet

en: DKI Jakarta
pt_PT: DKI Jacarta

en: Dadra and Nagar Haveli
pt_PT: Dadra e Nagar Haveli

en: Dagestan
pt_PT: Dagestão

en: Daman and Diu
pt_PT: Daman e Diu

en: Damascus
pt_PT: Damasco

en: Danube
pt_PT: Danúbio

en: Davao Occidental
pt_PT: Davao Ocidental

en: Department
pt_PT: Departamento

en: Dependencias Federales
pt_PT: Dependências Federais

en: Dependency
pt_PT: Dependência

en: Dili
pt_PT: Díli

en: Dinagat Islands
pt_PT: Ilhas Dinagat

en: District
pt_PT: Distrito

en: District Of Columbia
pt_PT: Distrito de Colúmbia

en: Division
pt_PT: Divisão

en: Dorado
pt_PT: Dourado

en: Dumfries and Galloway
pt_PT: Dumfries e Galloway

en: Durazno
pt_PT: Pêssego

en: East Berbice-Corentyne
pt_PT: Berbice Oriental-Corentyne

en: East Darfur
pt_PT: Darfur Oriental

en: East Dunbartonshire
pt_PT: Este Dunbartonshire

en: East Equatoria
pt_PT: Equatória Oriental

en: East Flanders
pt_PT: Flandres Oriental

en: East Kazakhstan
pt_PT: Leste Cazaquistão

en: East Lothian
pt_PT: Lothian Oriental

en: East New Britain
pt_PT: Nova Bretanha Oriental

en: East Sepik
pt_PT: Sepik Oriental

en: Eastern
pt_PT: Oriental

en: Eastern Cape
pt_PT: Cabo Oriental

en: Eastern Highlands
pt_PT: Terras Altas Orientais

en: Eastern Samar
pt_PT: Samar Oriental

en: El Paraíso
pt_PT: O Paraíso

en: El Progreso
pt_PT: El Progresso

en: Elementor Connector
pt_PT: Conector Elementor

en: Emirate
pt_PT: Emirado

en: Encamp
pt_PT: Acampar

en: English River
pt_PT: Rio Inglês

en: Entity
pt_PT: Entidade

en: Essequibo Islands-West Demerara
pt_PT: Ilhas Essequibo-West Demerara

en: Estado de México
pt_PT: Estado do México

en: Estuaire
pt_PT: Estuário

en: Everywhere Else
pt_PT: Em todo o lado

en: Federation of Bosnia and Herzegovina
pt_PT: Federação da Bósnia e Herzegovina

en: Fier
pt_PT: Fero

en: Flemish Brabant
pt_PT: Brabante Flamengo

en: Force require states
pt_PT: Forçar requer estados

en: Forest
pt_PT: Floresta

en: Form submission error - State not added.
pt_PT: Erro de envio de formulário - Estado não adicionado.

en: France Claim
pt_PT: Reivindicação da França

en: Free State
pt_PT: Estado Livre

en: Fribourg
pt_PT: Friburgo

en: Gambela Peoples
pt_PT: Povos Gambela

en: Geneva
pt_PT: Genebra

en: Gilan (گیلان)
pt_PT: Guilão (گیلان)

en: Gilbert Islands
pt_PT: Ilhas Gilbert

en: Governorate
pt_PT: Governadoria

en: Gozo
pt_PT: Gosto

en: Gracias a Dios
pt_PT: Graças a Deus

en: Grand Bassa
pt_PT: Grande Bassa

en: Grand Cay
pt_PT: Grande Caimão

en: Grand Est
pt_PT: Grande Leste

en: Grand Kru
pt_PT: Grande Kru

en: Grand Port
pt_PT: Grande Porto

en: Greater
pt_PT: Maior

en: Greater Accra
pt_PT: Grande Acra

en: Greater London
pt_PT: Grande Londres

en: Greater Manchester
pt_PT: Grande Manchester

en: Green Turtle Cay
pt_PT: Ilha da Tartaruga Verde

en: Grenadines
pt_PT: Grenadinas

en: Group
pt_PT: Grupo

en: Gulf
pt_PT: Golfo

en: HaMerkaz
pt_PT: Espaço

en: Hadramawt
pt_PT: Hadramaut

en: Hamburg
pt_PT: Hamburgo

en: Hamilton municipality
pt_PT: Município de Hamilton

en: Hanoi
pt_PT: Hanói

en: Harari People
pt_PT: Povo Harari

en: Hawaii
pt_PT: Havai

en: Hawke’s Bay
pt_PT: Baía de Hawke

en: Herefordshire
pt_PT: Aquifordshire

en: Howland Island
pt_PT: Ilha Howland

en: Inchiri
pt_PT: Espaço

en: Independencia
pt_PT: Independência

en: Inner Mongolia / 內蒙古
pt_PT: Mongólia Interior / 內蒙古

en: Isla de la Juventud
pt_PT: Ilha da Juventude

en: Islamabad Capital Territory
pt_PT: Território da Capital Islamabad

en: Island
pt_PT: Ilha

en: Island Harbour
pt_PT: Porto da Ilha

en: Islands
pt_PT: Ilhas

en: Islas de la Bahía
pt_PT: Ilhas da Baía

en: Isle of Anglesey
pt_PT: Ilha de Anglesey

en: Isle of Wight
pt_PT: Ilha de Wight

en: Isles of Scilly
pt_PT: Ilhas de Scilly

en: Jammu and Kashmir
pt_PT: Jammu e Caxemira

en: Jarvis Island
pt_PT: Ilha Jarvis

en: Jerusalem
pt_PT: Jerusalém

en: Jilin / 吉林
pt_PT: Texto literal a traduzir: Jilin / 吉林

en: Johnston Atoll
pt_PT: Atol Johnston

en: Kabardin-Balkar
pt_PT: Kabardino-Balcárico

en: Kaliningrad
pt_PT: Kaliningrado

en: Karachay-Cherkess
pt_PT: Carachaievo-Cherkássia

en: Kavango East
pt_PT: Kavango Leste

en: Kiev City
pt_PT: Cidade de Kiev

en: Kigali City
pt_PT: Cidade de Kigali

en: Kingdom
pt_PT: Reino

en: Kingman Reef
pt_PT: Recife Kingman

en: Kohgiluyeh and BoyerAhmad (کهگیلوییه و بویراحمد)
pt_PT: Kohgiluyeh e BoyerAhmad (کهگیلوییه و بویراحمد)

en: Kowloon City
pt_PT: Cidade de Kowloon

en: Kurdistan / کردستان)
pt_PT: Texto literal para traduzir: Curdistão / کردستان)

en: Kuyavian-Pomeranian
pt_PT: Cuiávia-Pomerânia

en: La Digue and Inner Islands
pt_PT: La Digue e Ilhas Interiores

en: La Libertad
pt_PT: A Liberdade

en: Lajas
pt_PT: Lajes

en: Lakes
pt_PT: Lagos

en: Lapland
pt_PT: Lapónia

en: Learn More
pt_PT: Saiba Mais

en: Leeward Islands
pt_PT: Ilhas de Sotavento

en: Lesser
pt_PT: Menor

en: Limón
pt_PT: Limão

en: Line Islands
pt_PT: Ilhas da Linha

en: Littoral
pt_PT: Litoral

en: Logone Occidental
pt_PT: Logone Ocidental

en: Lower Austria
pt_PT: Baixa Áustria

en: Lower River
pt_PT: Baixo Rio

en: Lower Saxony
pt_PT: Baixa Saxônia

en: Lower Silesia
pt_PT: Baixa Silésia

en: Luristan (لرستان)
pt_PT: Luristão (لرستان)

en: Luxembourg
pt_PT: Luxemburgo

en: Ma`an
pt_PT: Ma'an

en: Madre de Dios
pt_PT: Madre de Deus

en: Magallanes y Antártica Chilena
pt_PT: Magallanes e Antártica Chilena

en: Makkah
pt_PT: Meca

en: Malacca (Melaka)
pt_PT: Malaca (Melaka)

en: Male
pt_PT: Masculino

en: Manage Locations
pt_PT: Gerir Localizações

en: Managua
pt_PT: Manágua

en: Maputo [city]
pt_PT: Maputo [cidade]

en: Maritime
pt_PT: Marítimo

en: Marquesas Islands
pt_PT: Ilhas Marquesas

en: Mary
pt_PT: Maria

en: Mascara
pt_PT: Máscara

en: Mavrovo and Rostuša
pt_PT: Mavrovo e Rostuša

en: Mecklenburg-West Pomerania
pt_PT: Mecklemburgo-Pomerânia Ocidental

en: Metro Manila
pt_PT: Metrô de Manila

en: Middle
pt_PT: Meio

en: Midway Islands
pt_PT: Ilhas Midway

en: Milano
pt_PT: Milão

en: Milne Bay
pt_PT: Baía Milne

en: Minsk City
pt_PT: Cidade de Minsk

en: Misamis Occidental
pt_PT: Misamis Ocidental

en: Montagnes
pt_PT: Montanhas

en: Moore's Island
pt_PT: Ilha de Moore

en: Mordovia
pt_PT: Mordóvia

en: Moskva
pt_PT: Moscovo

en: Mount Lebanon
pt_PT: Monte Líbano

en: Mountain Province
pt_PT: Província Montanhosa

en: Moyen-Chari
pt_PT: Médio-Chari

en: Moyen-Ogooué
pt_PT: Médio Ogooué

en: Municipalidad Metropolitana de Lima
pt_PT: Município Metropolitano de Lisboa

en: Municipality
pt_PT: Município

en: Nairobi County
pt_PT: Condado de Nairobi

en: National Capital District
pt_PT: Distrito da Capital Nacional

en: Navassa Island
pt_PT: Ilha Navassa

en: Negros Occidental
pt_PT: Negros Ocidental

en: New Brunswick
pt_PT: Nova Brunswick

en: New Hampshire
pt_PT: Novo Hampshire

en: New Ireland
pt_PT: Nova Irlanda

en: New Jersey
pt_PT: Nova Jérsia

en: New Mexico
pt_PT: Novo México

en: New Providence
pt_PT: Nova Providência

en: New South Wales
pt_PT: Nova Gales do Sul

en: New Taipei
pt_PT: Nova Taipé

en: New Valley
pt_PT: Novo Vale

en: New York
pt_PT: Nova Iorque

en: New Zealand Claim
pt_PT: Reivindicação da Nova Zelândia

en: Newfoundland and Labrador
pt_PT: Terra Nova e Labrador

en: Nicosia
pt_PT: Nicósia

en: Niger
pt_PT: Níger

en: No states available
pt_PT: Nenhum estado disponível

en: No states available.
pt_PT: Não existem estados disponíveis.

en: Nonce verification failed.
pt_PT: Falha na verificação do nonce.

en: Nord-Est
pt_PT: Nordeste

en: Normandie
pt_PT: Normandia

en: North
pt_PT: Norte

en: North Abaco
pt_PT: Norte de Abaco

en: North Andros
pt_PT: Norte Andros

en: North Bahr-al-Ghazal
pt_PT: Bahr-al-Ghazal do Norte

en: North Banat
pt_PT: Banato Norte

en: North Bank
pt_PT: Margem Norte

en: North Bačka
pt_PT: Norte Bačka

en: North Carolina
pt_PT: Carolina do Norte

en: North Dakota
pt_PT: Dakota do Norte

en: North Darfur
pt_PT: Darfur do Norte

en: North East
pt_PT: Nordeste

en: North Eleuthera
pt_PT: Norte Eleuthera

en: North Jutland
pt_PT: Norte da Jutlândia

en: North Karelia
pt_PT: Carélia do Norte

en: North Kazakhstan
pt_PT: Cazaquistão do Norte

en: North Kordofan
pt_PT: Norte de Kordofan

en: North Lebanon
pt_PT: Norte do Líbano

en: North Nouakchott
pt_PT: Norte de Nouakchott

en: North Ossetia
pt_PT: Ossétia do Norte

en: North Ostrobothnia
pt_PT: Norte Ostrobótnia

en: North Rhine-Westphalia
pt_PT: Renânia do Norte-Vestfália

en: North Savo
pt_PT: Norte Savo

en: North Sinai
pt_PT: Norte do Sinai

en: North Somerset
pt_PT: Norte de Somerset

en: North West
pt_PT: Noroeste

en: North-East
pt_PT: Noroeste

en: North-West
pt_PT: Noroeste

en: North-Western
pt_PT: Noroeste

en: Northern
pt_PT: Norte

en: Northern Cape
pt_PT: Cabo Setentrional

en: Northern Islands
pt_PT: Ilhas do Norte

en: Northern Samar
pt_PT: Samar do Norte

en: Northern Territory
pt_PT: Território do Norte

en: Northland East
pt_PT: Norte Oriente

en: Northland West
pt_PT: Noroeste de Northland

en: Northwest Territories
pt_PT: Territórios do Noroeste

en: Nova Scotia
pt_PT: Nova Escócia

en: Nueva Esparta
pt_PT: Nova Esparta

en: Nueva Vizcaya
pt_PT: Nova Viscaya

en: Occidental Mindoro
pt_PT: Mindoro Ocidental

en: Occitanie
pt_PT: Occitânia

en: Ontario
pt_PT: Ontário

en: Orange Walk
pt_PT: Caminhada Laranja

en: Ostrobothnia
pt_PT: Ostrobótnia

en: Outer Islands
pt_PT: Ilhas Exteriores

en: Pader
pt_PT: Pared

en: Palmyra Atoll
pt_PT: Atol Palmyra

en: Papua Barat
pt_PT: Papua Ocidental

en: Parish
pt_PT: Freguesia

en: Patillas
pt_PT: Patilhas

en: Peloponnisos
pt_PT: Peloponeso

en: Pemba North
pt_PT: Pemba Norte

en: Pemba South
pt_PT: Pemba Sul

en: Pennsylvania
pt_PT: Pensilvânia

en: Pest
pt_PT: Praga

en: Phoenix Islands
pt_PT: Ilhas Phoenix

en: Plateau
pt_PT: Planalto

en: Pool
pt_PT: Piscina

en: Port of Spain
pt_PT: Port of Espanha

en: Prefecture
pt_PT: Prefeitura

en: Prince Edward Island
pt_PT: Ilha do Príncipe Eduardo

en: Princes Town
pt_PT: Cidade Príncipe

en: Province
pt_PT: Província

en: Ragged Island
pt_PT: Ilha Irregular

en: Red Sea
pt_PT: Mar Vermelho

en: Region
pt_PT: Região

en: Region Code
pt_PT: Código da Região

en: Region Name
pt_PT: Nome da Região

en: Region(s)
pt_PT: Região(ões)

en: Regions of Republican Subordination
pt_PT: Regiões de Subordinação Republicana

en: Región Autónoma del Caribe Norte
pt_PT: Região Autónoma do Caribe Norte

en: Región Autónoma del Caribe Sur
pt_PT: Região Autónoma do Caribe Sul

en: Región Metropolitana de Santiago
pt_PT: Região Metropolitana de Santiago

en: Relizane
pt_PT: Espaço

en: Rennell and Bellona
pt_PT: Rennell e Bellona

en: Rest of the World
pt_PT: Resto do Mundo

en: Rhineland-Palatinate
pt_PT: Renânia-Palatinado

en: River Nile
pt_PT: Rio Nilo

en: Rivers
pt_PT: Rios

en: Río San Juan
pt_PT: Rio San Juan

en: Rīga
pt_PT: Riga

en: Sabah
pt_PT: Sabá

en: Saint Andrew
pt_PT: São Pedro

en: Saint Ann
pt_PT: Santa Ana

en: Saint Anne Sandy Point
pt_PT: Ponta de Santa Ana

en: Saint Anthony
pt_PT: Santo António

en: Saint Catherine
pt_PT: Santa Catarina

en: Saint Croix
pt_PT: Santa Cruz

en: Saint Elizabeth
pt_PT: Santa Isabel

en: Saint George
pt_PT: São Jorge

en: Saint George Basseterre
pt_PT: São Jorge Basseterre

en: Saint George municipality
pt_PT: Município de São Jorge

en: Saint George's
pt_PT: São Jorge's

en: Saint Georges
pt_PT: São Jorge

en: Saint Helena
pt_PT: Santa Helena

en: Saint James
pt_PT: São Tiago

en: Saint John
pt_PT: São João

en: Saint John Capisterre
pt_PT: São João Capisterre

en: Saint Joseph
pt_PT: São José

en: Saint Lucy
pt_PT: Santa Lúcia

en: Saint Luke
pt_PT: São Lucas

en: Saint Mark
pt_PT: São Marcos

en: Saint Martin
pt_PT: São Martinho

en: Saint Mary
pt_PT: Santa Maria

en: Saint Michael
pt_PT: São Miguel

en: Saint Patrick
pt_PT: São Patrício

en: Saint Paul
pt_PT: São Paulo

en: Saint Paul Charlestown
pt_PT: São Paulo Charlestown

en: Saint Peter
pt_PT: São Pedro

en: Saint Peter Basseterre
pt_PT: São Pedro Basseterre

en: Saint Peter Port
pt_PT: Porto de São Pedro

en: Saint Petersburg City
pt_PT: Cidade de São Petersburgo

en: Saint Philip
pt_PT: São Filipe

en: Saint Sampson
pt_PT: São Sampson

en: Saint Thomas
pt_PT: São Tomás

en: Salzburg
pt_PT: Salzburgo

en: San Andrés y Providencia
pt_PT: San Andrés e Providência

en: San`a' [City]
pt_PT: San`a' [Cidade]

en: Sandø
pt_PT: Espaço

en: Savannah
pt_PT: Savana

en: Savanne
pt_PT: Savana

en: Saxony
pt_PT: Saxónia

en: Saxony-Anhalt
pt_PT: Saxónia-Anhalt

en: Seoul
pt_PT: Seul

en: Serb Republic
pt_PT: República Sérvia

en: Settings
pt_PT: Configurações

en: Sevilla
pt_PT: Sevilha

en: Shipping Locations
pt_PT: Localizações de Envio

en: Shipping Method(s)
pt_PT: Método(s) de Envio)

en: Silesian
pt_PT: Silesiano

en: Sistan and Baluchestan (سیستان و بلوچستان)
pt_PT: Sistan e Baluchistão (سیستان و بلوچستان)

en: Sister Islands
pt_PT: Ilhas Sister

en: South Abaco
pt_PT: Sul de Abaco

en: South Australia
pt_PT: Austrália do Sul

en: South Banat
pt_PT: Sul do Banato

en: South Bačka
pt_PT: Bačka do Sul

en: South Carolina
pt_PT: Carolina do Sul

en: South Dakota
pt_PT: Dakota do Sul

en: South Darfur
pt_PT: Darfur do Sul

en: South Denmark
pt_PT: "Dinamarca do Sul"

en: South East
pt_PT: Sudeste

en: South Eastern
pt_PT: Sudeste

en: South Eleuthera
pt_PT: Sul de Eleuthera

en: South Karelia
pt_PT: Carélia do Sul

en: South Kazakhstan
pt_PT: Sul do Cazaquistão

en: South Kordofan
pt_PT: Sul do Cordofão

en: South Lebanon
pt_PT: Sul do Líbano

en: South Ostrobothnia
pt_PT: Sul da Ostrobótnia

en: South Savo
pt_PT: Sul de Savo

en: South Sinai
pt_PT: Sul do Sinai

en: South West
pt_PT: Sudoeste

en: Southern Highlands
pt_PT: Terras Altas do Sul

en: Southern Leyte
pt_PT: Leyte do Sul

en: Southern Nations, Nationalities and Peoples
pt_PT: Nações, Nacionalidades e Povos do Sul

en: Southern Nouakchott
pt_PT: Nouakchott Sul

en: Southern Peninsula
pt_PT: Península do Sul

en: Southland
pt_PT: Soutland

en: Southwest Finland
pt_PT: Sudoeste da Finlândia

en: Sowa Town
pt_PT: Cidade de Sowa

en: State
pt_PT: Estado

en: State Code already added. Please enter a unique State Code.
pt_PT: Código de Estado já adicionado. Por favor, insira um Código de Estado único.

en: State Code cannot be empty. Please enter State Code.
pt_PT: O Código de Estado não pode estar vazio. Por favor, insira o Código de Estado.

en: State Name
pt_PT: Nome do Estado

en: State Name cannot be empty. Please enter State Name.
pt_PT: O Nome do Estado não pode estar vazio. Por favor, insira o Nome do Estado.

en: State code
pt_PT: Código do Estado

en: State has been added successfully.
pt_PT: O Estado foi adicionado com sucesso.

en: State has been deleted successfully.
pt_PT: O estado foi eliminado com sucesso.

en: Sterea Ellada
pt_PT: Estéria Ellada

en: Stockholm
pt_PT: Estocolmo

en: Stoney Ground
pt_PT: Solo Pedregoso

en: Styria
pt_PT: Estíria

en: Subdivision
pt_PT: Subdivisão

en: Subject
pt_PT: Assunto

en: Sulawesi Barat
pt_PT: Sulauéssi Ocidental

en: Sēja
pt_PT: Espaço

en: Table 1: Security check failed.
pt_PT: Tabela 1: Verificação de segurança falhou.

en: Table 2: Security check failed.
pt_PT: Tabela 2: Verificação de segurança falhou.

en: Table 3: Security check failed.
pt_PT: Tabela 3: A verificação de segurança falhou.

en: Tampere Region
pt_PT: Região de Tampere

en: Tana River
pt_PT: Rio Tana

en: Tashkent City
pt_PT: Cidade de Tashkent

en: Tehran (تهران)
pt_PT: Teerão (تهران)

en: Territory
pt_PT: Território

en: The Farrington
pt_PT: O Farrington

en: The Quarter (including Rey Hill)
pt_PT: O Bairro (incluindo Rey Hill)

en: The Valley (including Upper & South Valley)
pt_PT: O Vale (incluindo Vale Superior & Sul)

en: Thessalia
pt_PT: Tesália

en: Thuringia
pt_PT: Turíngia

en: Tibet / 西藏
pt_PT: Tibete / 西藏

en: Tiranë
pt_PT: Tirana

en: Tokyo
pt_PT: Tóquio

en: Transcarpathia
pt_PT: Transcarpátia

en: Treinta y Tres
pt_PT: Trinta e Três

en: Trinité
pt_PT: Trindade

en: Tripoli
pt_PT: Trípoli

en: Tristan da Cunha
pt_PT: Tristão da Cunha

en: Troms og Finnmark
pt_PT: Troms e Finnmark

en: Tuamotu and Gambier Islands
pt_PT: Ilhas Tuamotu e Gambier

en: Tubuai Islands
pt_PT: Ilhas Tubuai

en: Tunis
pt_PT: Túnis

en: Tyne &amp; Wear
pt_PT: Tyne & Wear

en: Tyrol
pt_PT: Tirol

[ctx: US state of Georgia]
en: Georgia
pt_PT: Geórgia

en: Udmurt
pt_PT: Udmurte

en: Unclaimed
pt_PT: Não reclamado

en: United Kingdom Claim
pt_PT: Reino Unido Reivindicação

en: Unity
pt_PT: Unidade

en: Upper Austria
pt_PT: Alta Áustria

en: Upper Demerara-Berbice
pt_PT: Alta Demerara-Berbice

en: Upper Nile
pt_PT: Alto Nilo

en: Upper River
pt_PT: Rio Superior

en: Upper Takutu-Upper Essequibo
pt_PT: Alto Tacutu-Alto Essequibo

en: Venezia
pt_PT: Veneza

en: Victoria
pt_PT: Vitória

en: Vienna
pt_PT: Viena

en: Vientiane [prefecture]
pt_PT: Vientiane [prefeitura]

en: Ville de N'Djamena
pt_PT: Cidade de N'Djamená

en: Voivodship
pt_PT: Voivodia

en: Voreio Aigaio
pt_PT: Mar Egeu do Norte

en: Wake Island
pt_PT: Ilha Wake

en: Walloon Brabant
pt_PT: Brabante Valão

en: Warmia-Masurian
pt_PT: Vármia-Masúria

en: Wasit
pt_PT: Foi

en: West Azarbaijan (آذربایجان غربی)
pt_PT: Azerbaijão Ocidental (آذربایجان غربی)

en: West Bahr-al-Ghazal
pt_PT: Oeste Bahr-al-Ghazal

en: West Bank
pt_PT: Margem Ocidental

en: West Bačka
pt_PT: Oeste de Bačka

en: West Bengal
pt_PT: Bengala Ocidental

en: West Coast
pt_PT: Costa Oeste

en: West Darfur
pt_PT: Darfur Ocidental

en: West End (including Long Bay)
pt_PT: West End (incluindo Long Bay)

en: West Equatoria
pt_PT: Equatória Ocidental

en: West Flanders
pt_PT: Flandres Ocidental

en: West Kazakhstan
pt_PT: Cazaquistão Ocidental

en: West Kordofan
pt_PT: Oeste Cordofão

en: West New Britain
pt_PT: Nova Bretanha Ocidental

en: West Nouakchott
pt_PT: Noroeste de Nouakchott

en: West Pomeranian
pt_PT: Pomerânia Ocidental

en: West Virginia
pt_PT: Virgínia Ocidental

en: Western
pt_PT: Ocidental

en: Western Australia
pt_PT: Austrália Ocidental

en: Western Cape
pt_PT: Cabo Ocidental

en: Western Fjords
pt_PT: Fiordes Ocidentais

en: Western Highlands
pt_PT: Terras Altas Ocidentais

en: Western Isles
pt_PT: Ilhas Ocidentais

en: Western North
pt_PT: Norte Ocidental

en: White Nile
pt_PT: Nilo Branco

en: Windward Islands
pt_PT: Ilhas de Barlavento

en: Yukon Territory
pt_PT: Território do Yukon

en: Zabol
pt_PT: Espaço

en: Zanzibar North
pt_PT: Zanzibar Norte

en: Zanzibar South
pt_PT: Zanzibar Sul

en: Zone Name
pt_PT: Nome da Zona

en: Zürich
pt_PT: Zurique

en: `Adan
pt_PT: adan

en: `Ali Sabieh
pt_PT: ali Sabieh

en: `Asīr
pt_PT: asīr

en: state
pt_PT: estado

en: states
pt_PT: estados

en: Équateur
pt_PT: Equador
